android 4.4 kitkat

Aktualizacja Androida do wersji 4.4 KitKat czyli przykład na to jak Google (nie)dba o swoich użytkowników

Długo oczekiwana wersja systemu jest już dostępna. Użytkownicy urządzeń z rodziny Nexus z niecierpliwością oczekują aktualizacji na swoje urządzenia – niestety nie wszyscy będą się mogli cieszyć z Androida 4.4.

Nowy Nexus 5 ma fabrycznie zainstalowanego Androida 4.4. Po skonfigurowaniu urządzenia pojawi się prośba o zainstalowanie niewielkiej aktualizacji.

Nexus 4, Nexus 7 i Nexus 10 otrzymają aktualizację Androida 4.4 już wkrótce. Najnowsza wersja będzie dostępna w najbliższych tygodniach. Od momentu jej opublikowania powinna się ona pojawić na Twoje urządzenie maksymalnie w ciągu dwóch tygodni.

Galaxy Nexus nie otrzyma aktualizacji Androida 4.4. Google zapewnia wsparcie dla swoich urządzeń przez 18 miesięcy. Biorąc pod uwagę to, że premiera Galaxy Nexusa miała miejsce dwa lata temu a więc nie mieści się w 18 miesięcznym okresie wsparcia producenta.

Mówi się, że powodem braku aktualizacji jest brak wspólnego języka z producentem procesorów zastosowanych w tym urządzeniu, czyli firmą Texas Instruments, która to wycofuje się z rynku smartfonów. Czy obchodzi to zwykłego użytkownika? Oczywiście, że nie.

Jest to niestety kolejny przykład na to, że nie tylko Microsoft zapomniał o swoich użytkownikach, którzy posiadają sprzęt z systemem Windows 7.8. Również Google zapomniało o swoim jak by nie patrzeć nadal świetnym urządzeniu, chociaż niezbyt popularnym, jeśli chodzi o polski rynek.

Produkty Apple a potem długo, długo nic…

Jeśli chodzi o aktualizację swoich urządzeń to firma z jabłuszkiem nie ma sobie równych. Przykładem może być tutaj iOS 7 którego otrzymał nawet iPhone 4 czyli smartfon, który swoją premierę miał w połowie 2010.

Porównajmy to do tych nieszczęsnych 18 miesięcy – słabo, bardzo słabo.
photo credit: laihiu via photopin cc

 • Łukasz

  Juz cieszę się nowym androidem 4.4 kit kat … 😀 kitkat + launcher z nexusa 5 i git ;D

  • Paweł

   Ciekawy jestem czy załapie się na kolejną aktualizację? 🙂

 • Łukasz

  Niestety wygląda na to ze Google ma nas daleko w dupie… Z tego co pamietam nexusy miały dostawać DOŻYWOTNIO najnowsze aktualizacje systemu… A na mojego Nexusa 7 2013 WiFi nie ma jeszcze aktualizacji 🙁

  • Na szczęście w Nexusie 7 na KitKata jeszcze się załapałeś. Pytanie tylko czy rzeczywiście to jakaś rewolucja? Chyba raczej nie. Jedna z wielu aktualizacji i szkoda jak by to była ostatnia aktualizacja dla Nexusa 7 bo sprzęt nadal dorównuje tym najlepszym z górnej półki. Tak jak nie lubię Nexusów telefonów tak tablety według mnie są świetne.