Blokada wybranego numeru (czarna lista), czyli sposób na to jak pozbyć się natręta, który do nas wydzwania

Blokada wybranego numeru (czarna lista), czyli sposób na to jak pozbyć się natręta, który do nas wydzwania

Wielu z nas spotkało się z sytuacją, że jest taka osoba, która ciągle do nas wydzwania lub pisze SMS-y a my jesteśmy z tego średnio zadowoleni. Tym kimś może być nasza była/były, kochanka czy też miły pan, który chce nam wcisnąć kolejne w tym miesiącu ubezpieczenie na życie. Nie ważne, kto to jest – ważne, że nie chcemy z nim gadać i trzeba coś z tym zrobić. Pytanie, co możemy w takiej sytuacji zrobić. Rozwiązań jest kilka, o których napiszę poniżej.

Blokada połączeń anonimowych

Możemy włączyć taką blokadę u swojego operatora. Jeśli nasz Przykłady jak to zrobić znajdziesz poniżej:

Play

Orange

Plus GSM – poprzez Plus online lub kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta

T-Mobile – poprzez kontakt z Biurem Obsługi Klienta

Jeśli nasz „fan” dzwoni z numeru zastrzeżonego to mamy dwa wyjścia: zgłosić to na policję (jeśli jest to nękanie) lub włączyć taką blokadę, która zablokuje wszystkie połączenia z numerów zastrzeżonych (nawet to połączenie, na które czekamy od naszego przyszłego pracodawcy który dzwoni do nas aby nam zaproponować pracę życie). Dzwoniący z numeru zastrzeżonego usłyszy coś w rodzaju: „abonent, do którego dzwonisz ma włączoną blokadę połączeń anonimowych. Włącz prezentację numeru i zadzwoń ponownie”.

Plusy:

+ blokada działa bez względu na telefon, który posiadamy (jest kontrolowana przez naszego operatora)

+ skuteczna i darmowa

Minusy:

blokuje wszystkie numery zastrzeżone

zazwyczaj nie działa na tzw. numery nieznane, czyli połączenia z bramek VOIP

nie blokuje wiadomości SMS

Blokada wybranych numerów

Opcja bardzo pożądana, ale nie jest już tak powszechnie dostępna jak ta poprzednia. Po pierwsze – w większości przypadków nie możemy włączyć takiej blokady u operatorów. Musimy to robić w menu naszego telefonu… pod warunkiem, że telefon posiada taką funkcję.

Telefony z Windows Phone 7.5/7.8

Producent niestety nie zaopatrzył użytkowników w taką funkcję w telefonie. Dodatkowej aplikacji niestety też nie znajdziemy – Microsoft na to nie pozwala – podobno zbyt duża ingerencja w system.

Telefony z Windows Phone 8

Tutaj jest już trochę lepiej, ale cieszyć mogą się tylko wybrani a dokładnie użytkownicy telefonów Nokia Lumia z oprogramowaniem Amber, bo tylko i wyłącznie oni mogą cieszyć cię filtrem połączeń i SMS-ów. Funkcja ta umożliwia zablokowanie połączeń i SMS-ów z wybranego numeru oraz zablokowanie połączeń z numerów alarmowych.

1_filtr_polaczen

2_filtr_polaczen

3_filtr_polaczen

4_filtr_polaczen

5_filtr_polaczen

iPhone

Podobnie jak w przypadku Windows Phone jeszcze do niedawna nie mieliśmy takiej możliwości. Tylko i wyłącznie, jeśli wykonaliśmy jailbreak to mogliśmy skorzystać z programów firm trzecich takich jak np. iBlacklist, które umożliwiały blokowanie niechcianych połączeń.

Dobra informacja dla posiadaczy iPhone 4 i nowszych – od 18 września jest już dostępny iOS 7 a w nim opcja blokowania wybranych numerów jest już dostępna w standardzie. Aby zablokować numer wystarczy wybrać:

Ustawienia -> Wiadomości -> a następnie wybieramy „Blokowani”

W nowym oknie wybieramy opcję Dodaj nowy….

6_filtr_polaczen_ios

Android

Jak to bywa z tym systemem – co telefon to inne możliwości. Wiele Samsungów z Androidem ma tę opcję domyślnie dostępną i możemy z niej korzystać bez instalowania dodatkowych aplikacji. Jeśli nie mamy takiej funkcji w telefonie to zawsze możemy skorzystać z dodatkowych aplikacji, które znajdziemy w Google Play. Aplikacji tego typu w Google Play jest sporo. Kilka przykładów:

Avast Tak. Dobrze myślicie to jest program antywirusowy, ale moim zdaniem bardzo „lekki”, nieobciążający systemu a i to, co nas interesuje najbardziej – posiada opcję filtrowania wiadomości SMS i połączeń.

BlackList 

Calls Blacklist 

Czarna lista (blokowanie sms)

 Windows Mobile

Platforma, coraz bardziej zapominana. Na nią również znajdziemy tego typu aplikacja. Przykładem może być np.:

Photo Contacts Pro 

Call SMS Blocker 

Symbian

Handy Blacklist 

Best Blacklist 

BlackBerry – starsze wersje

Wystarczy wejść w:

Konfiguracja > Opcje bezpieczeństwa > Zapora Firewall > Blokowanie wiadomości przychodzących

BlackBerry 10

Niestety na ten moment nie znajdziemy opcji blokowania wybranych numerów w nowym systemie od BlackBerry.

Pozostałe telefony wyposażone w system producenta

Tutaj już niestety reguły nie ma. Część modeli posiada w opcję blokowania połączeń lub SMS-ów, ale w większości takiej opcji nie ma. W tych telefonach, które posiadają system producenta a nie jeden z wyżej wymienionych niestety nie zainstalujemy dodatkowego programu.

Czarną listę spotyka się w niektórych klasycznych modelach od Samsunga np.

Samsung Avila/ Corby/Ultra Classic/ Ultra Touch/E250 i inne:

Menu > Ustawienia > Aplikacje > Połączenia > Wszystkie Połączenia > Automatyczne Odrzucanie >
Lista Blokowanych Numerów.

W niektórych starszych modelach Nokii też można było odnaleźć taką funkcję np.:

Nokia 1208/1600/1661 dla SMS-ów:

Menu > Wiadomości > Ustawienia wiadomości > Filtrowane Numery. Dla połączeń: Ustawienia > Ustawienia Połączeń > Filtrowane Numery

Podsumowując: jeśli posiadasz telefon z Androidem, Symbianem, Lumię z Windows Phone 8, iOS to masz pewność, że będziesz mógł taką blokadę włączyć. Jeśli telefon z systemem producenta to wszystko zależy od konkretnego modelu – największa szansa, że taka funkcja będzie jest w telefonach Samsunga.

O czym warto pamiętać? Jeśli dany numer przestaje być uciążliwy tylko, dlatego że dzwoni a zaczynają się np. groźby czy też inne czyny, które nie są dozwolone prawnie to możesz mieć do czynienia ze stalkingem http://karne.pl/stalking.html A w tej kwestii możesz już szukać pomocy u odpowiednich organów takich jak np. policja.

A jak jest w Twoim przypadku? Czy korzystasz, na co dzień z Czarnej listy i blokujesz numery, które do Ciebie dzwonią?


photo credit: comedy_nose via photopin cc