co trzeci polak z telefonem

Co trzeci Polak nie jest w stanie odłożyć telefonu na 24 godziny – zaskoczeni?

Jak często zdarza nam się zapomnieć zabrać ze sobą telefonu? Czy potrafimy wyjść bez niego z domu i przetrwać cały dzień bez telefonu? Przyznam szczerze, że prawie zawsze wracam po telefon, jeśli zdarzy mi się go zapomnieć. Czy udało Wam się wyłączyć swój prywatny telefon na dobę albo na cały weekend? Mnie osobiście rzadko to się zdarza. A jak do tego podchodzą inni? Właśnie przeprowadzono badania, aby to sprawdzić.

Ponad połowa Polaków (60%) deklaruje, że korzysta z telefonu przynajmniej raz na godzinę lub nawet co kilka, kilkanaście minut. Tylko co czwarty ankietowany uważa, że robi to najwyżej kilka razy dziennie, a zaledwie 13% bierze do ręki telefon raz lub dwa razy dziennie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PAYBACK, co trzeci Polak nie jest w stanie rozstać się ze swoim telefonem na 24 godziny.

Aż 32% Polaków nie jest w stanie odłożyć telefonu komórkowego na 24 godziny. Co podają jako powody takiego zachowania? Ankietowani nie wyobrażają sobie takiego kroku głównie z uwagi na utratę kontaktu z bliskimi (47% odpowiedzi) oraz z troski o tych, którzy mogliby się martwić, nie mogąc połączyć się z właścicielem telefonu (27%).

Uzależnienie od telefonu przejawia się szczególnie w najmłodszych grupach wiekowych. Jak pokazują różnego rodzaju badania młodzi ludzie nie są już w stanie żyć bez telefonu komórkowego – newsrm.tv Piotr Lipiński, Head of Corporate & Marketing Communications PAYBACK i dodaje. – Ponad połowa zapytanych w naszej ankiecie deklaruje, że dziecko powinno otrzymać swój pierwszy telefon komórkowy już w szkole podstawowej.

Co powoduje, że telefon stał się tak popularny? Dlaczego częściej zdarza nam się wyjść z domu bez portfela niż bez telefonu? Może dlatego, że smartfon to już nie jest zwykły telefon?
Jak wynika z badania ze smartfonu korzysta już 83% spośród wszystkich użytkowników telefonów komórkowych.

Oprócz połączeń głosowych, badani najczęściej korzystają z możliwości wysyłania i odbierania SMS (89%), robią zdjęcia i nagrywają filmy (82%), surfują po Internecie (78%), odbierają i wysyłają maile (73%) oraz korzystają z mediów społecznościowych (53%).

udzial_smartfonow

Ci co korzystają ze smartfonów w większości przypadków korzystają również z aplikacji mobilnych (co nie powinno nas dziwić). Dziewięciu na dziesięciu użytkowników smartfonów korzysta z aplikacji mobilnych. Głównie tych, do przeglądania stron internetowych (94%) oraz odbierania i wysyłania poczty (68%). Spore grono użytkowników korzysta z komunikatorów (54%) oraz aplikacji zakupowych (43%).

aplikacje_mobilne

A ile to wszystko kosztuje? Co trzeci Polak płaci za korzystanie z telefonu lub telefonów od 21 do 50 zł, podobnie co trzeci płaci od 51 do 100 zł. 17% ankietowanych wydaje powyżej 100 zł miesięcznie, a 19% mieści się w kwocie 20 zł.

 A jak to wygląda w Waszym przypadku?

  • Ja bym też nie dała odłożyć telefonu na cały dzień, zawsze ktoś się do mnie dobija i trzeba po niego sięgnąć. Ile rzeczy robi się na nim niepotrzebnie – to i tak czasu się uzbiera sporo.

  • To nawet nie jest kwestia uzależnienia, ale konieczności. W telefonie przechowuje się informacje o wszystkim i wszystkich, a bez nich w potrzebnych sytuacjach nie zrobi się niczego. Stąd te statystyki.

  • Ciężko jest wyjść z domu bez telefonu, nawet jeżeli go zaponę to zawsze wracam do domu. Zdarza się że nawet go nie potrzebuję ale uczycie że nie mam go przy sobie jest okropne:P Uzależnienie od telefonu to już choroba cywilizacyjna 🙂