5 WSPANIAŁYCH DARMOWYCH PROGRAMÓW GRAFICZNYCH

Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem graficznym, ilustracją cyfrową lub edycją zdjęć, ma do wyboru wiele opcji i programów, z którymi może pracować. Pakiet Adobe jest bez wątpienia doskonałym wyborem, jeśli chcesz wykonać profesjonalną pracę. Niezależnie od tego, czy jest to Photoshop do edycji zdjęć i projektowania cyfrowego, Illustrator do grafiki wektorowej czy Lightroom do postprodukcji, pakiet Adobe jest jedną z najpopularniejszych płatnych opcji używanych przez grafików, ilustratorów i fotografów.

Ale nie każdy może sobie pozwolić na miesięczny abonament na jeden lub więcej programów w Adobe Creative Cloud, zwłaszcza jeśli jest początkujący, chce poćwiczyć przed nową karierą w projektowaniu lub po prostu potrzebuje darmowego narzędzia do jednorazowych projektów. W sieci można znaleźć ogromny wybór darmowych programów graficznych, ale niewątpliwie trzeba wybrać odpowiednie darmowe zasoby, w przeciwnym razie ryzykujesz stratę czasu, który mógłby być lepiej wykorzystany na naukę i praktykę, co jest niezbędne, jeśli chcesz robić rzeczy poprawnie.

Oto więc wybór pięciu darmowych programów graficznych dla twoich projektów. Obok nazwy każdego programu znajdziesz link do pobrania i platformy, które obsługuje.

Gravit Designer

Platformy: Online (przeglądarka), Windows PC, Mac PC, Linux, Chrome OS

Gravit Designer

Wcześniej znany jako Gravit, Gravit Designer to niezwykle wszechstronny pakiet do projektowania wektorowego, odpowiedni do różnych rodzajów pracy, od projektowania ikon po prezentacje, ilustracje i animacje. Od razu po otwarciu programu można ustawić rozmiar obszaru roboczego, a także standardowe formaty, takie jak Blog Cover, Facebook Cover czy grafiki zaprojektowane tak, by idealnie wypełniały ekran iPhone’a X. Oprogramowanie jest naprawdę bardzo aktualne.

Interfejs jest bardzo prosty i intuicyjny, posiada przydatny zestaw narzędzi do budowania złożonych, niedestruktywnych obrazów wektorowych, w tym diagramów. Znajdują się w nim narzędzia pióra, kadrowania i cięcia. Można również tworzyć proste kształty – jest nawet system, który automatycznie je uzupełnia – jak również złożone kształty wektorowe wykonane z różnych obiektów.

Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych programów graficznych online, idealny zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych projektantów. Pliki mogą być eksportowane do formatu PDF, SVG lub bitmap i jest nawet usługa Gravit Cloud, która pozwala na dostęp do wszystkich naszych prac gdziekolwiek jesteś.

Inkscape

Platformy: PC Windows, Linux, Mac

Inkscape

Inkscape to kolejny bardzo wszechstronny i potężny program do grafiki wektorowej, uważany za jedną z najlepszych darmowych alternatyw open-source dla Illustratora. Skupia się na formatach SVG (Scalable Vector Graphics), ale wiele innych formatów może być importowanych. Inkscape oferuje maksymalną kompatybilność z wieloma zastrzeżonymi formatami (w szczególności AI, EPS, PDF, JPEG, GIF i PNG).

Mimo że Inkscape nie ma tak wielu funkcji jak Illustrator (jak np. zewnętrzne wtyczki i filtry), wciąż spełnia swoje zadanie: od podstawowych operacji, takich jak tworzenie i edycja złożonych kształtów, po pracę z warstwami, edycję tekstu, import obrazów rastrowych czy tworzenie GIF-ów. Twórcy programu, jak również duża społeczność Inkscape’a, udostępnili również różne tutoriale do programu.

Największą wadą Inkscape’a jest to, że nie można pracować w CMYK-u (niezbędnym do tworzenia grafiki do druku), ale tylko w RGB (zwykle używanym do pracy w sieci). Wsparcie dla CMYK pojawi się prawdopodobnie wraz z kolejnymi aktualizacjami. W międzyczasie można pracować w Inkscape, a po zakończeniu importować projekt do Scribusa (inny darmowy program obsługujący CMYK), postępując zgodnie z tym poradnikiem. Trochę to pracochłonne, ale taka jest cena, jaką płaci się za to, że dostaje się wszystko za darmo.

Krita

Platformy: Mac, Windows, Linux

Krita to bardzo wszechstronny program do projektowania cyfrowego, który istnieje od 1999 roku i jest skierowany do artystów pracujących w concept art, tekstury i matte painting, jak również ilustratorów i rysowników. Program jest wyposażony w serię pędzli do różnych typów i stylów pracy, ale dostępnych jest również wiele wtyczek do dodawania zaawansowanych filtrów i zaawansowanych prowadnic perspektywy, aby ułatwić życie artystom.

Inne funkcje oferowane przez ten program to stabilizator pędzla, dzięki któremu nawet osoby z trzęsącymi się rękami mogą rysować gładkie linie, łatwe tworzenie wzorów i tekstur oraz wyskakująca paleta kolorów, pozwalająca szybko wybrać odpowiedni kolor. I tak, Krita obsługuje CMYK (jak również RGB oczywiście), a także posiada zaawansowane funkcje, które trudno znaleźć w innych darmowych programach graficznych online, takie jak projektowanie HDR.

Pixlr

Pixlr

Pixlr to aplikacja do edycji zdjęć na smartfony z Androidem i Apple. Jest darmowa (ale zawiera reklamy) i ma ponad 600 filtrów, które można zastosować do zdjęć i obrazów. Możesz także dodawać obramowania i naklejki, tworzyć kolaże do udostępniania, a także stosować filtry w czasie rzeczywistym na zdjęciach kadrowanych przez aparat smartfona. Jest bardzo prosty w użyciu: po otwarciu możesz wybrać, czy chcesz zrobić zdjęcie (do edycji później), edytować istniejące zdjęcie lub stworzyć kolaż. Nie jest to zaawansowany program graficzny, ale jest to poręczne narzędzie do edycji zdjęć i obrazów w telefonie.

GIMP

GIMP

Każda lista darmowych programów graficznych nie byłaby kompletna bez GIMP-a, popularnej alternatywy dla Photoshopa. GIMP to skrót od GNU Image Manipulation Program i początkowo rozpoczął życie na Uniksie. Interfejs GIMP-a różni się od Photoshopa pod wieloma względami, choć istnieje wersja, która przypomina program Adobe. Oferuje on ogromny wybór narzędzi do rysowania, kolorowania i poprawiania zdjęć i obrazów, które są kompatybilne z różnymi formatami, oprócz bardzo przydatnego menedżera plików podobnego do Adobe Bridge.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.