6 powodów, dla których powinieneś nauczyć się programowania

“Programowanie” zwykle wywołuje różne reakcje i prawdą jest, że programowanie nie jest łatwym zadaniem (choć programowanie w dzisiejszych czasach jest łatwiejsze niż kiedyś). Jednak nauka programowania ma wiele korzyści, a w tym wpisie na blogu dokonamy przeglądu niektórych z nich. W szczególności zamierzamy pokazać Ci sześć powodów, dla których powinieneś nauczyć się programowania.

Aby zdobyć pieniądze

Czy wiesz, że według wielu badań programista jest najbardziej pożądanym zawodem na świecie? Tak, świat potrzebuje tony programistów: do data science, rozwoju aplikacji, tworzenia stron internetowych… Nieważne, która dziedzina podoba Ci się najbardziej, będzie tam dla Ciebie praca, jeśli nauczysz się programowania.

Stać się lepszym szefem (lub kolegą z pracy)

Nie chcesz zostać programistą? Nic nie szkodzi! Jednak najprawdopodobniej będziesz musiał pracować z programistami, a nawet nimi zarządzać. Z mojego doświadczenia jako programisty i analityka biznesowego wynika, że między ludźmi biznesu a ludźmi IT istnieje zwykle duża przepaść. Wygląda to tak, jakbyśmy się nie rozumieli, jakbyśmy mówili różnymi językami… Informatycy powinni myśleć bardziej w kategoriach wpływu na biznes i doświadczenia użytkownika (a nie tylko w kategoriach technologii), a ludzie biznesu powinni lepiej zrozumieć złożoność technologii i programowania. Zasadniczo musimy lepiej zrozumieć potrzeby każdego z nich.

Aby zaspokoić swoją ciekawość

Otaczają nas wszelkiego rodzaju urządzenia: komputery stacjonarne, laptopy, tablety, telefony… i cały czas korzystamy z ich programów i aplikacji. Czy nie jesteście ciekawi, jak one działają? Chciałbyś lepiej poznać urządzenia, z którymi pracujesz na co dzień?

Uściślijmy. Czy wiesz, jak to możliwe, że możesz przelać pieniądze, klikając tylko kilka przycisków? Albo jak to możliwe, że możesz udostępnić swoje zdjęcie reszcie świata za pomocą kilku kliknięć? Jeśli nauczysz się programowania, zaczniesz rozumieć, jak ta cała magia może się wydarzyć, a w końcu będziesz w stanie stworzyć również tego rodzaju magię.

Zautomatyzowanie codziennych zadań

Zautomatyzowanie codziennych zadań

Czy jesteś zmęczony wykonywaniem powtarzających się zadań? Nienawidzisz wykonywać tych samych obliczeń każdego dnia, ponieważ nie mogłeś znaleźć odpowiedniej aplikacji, która wykona pracę za Ciebie? Cóż, jeśli nauczysz się programowania, będziesz mógł tworzyć własne (małe) programy/aplikacje, które ułatwią Ci codzienne zadania. Nikt lepiej od Ciebie nie będzie wiedział czego potrzebujesz, a jeśli uda Ci się znaleźć dla tego rozwiązanie… super!

Stać się bardziej metodycznym

Czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś, kto wie dokładnie, jak się czujesz i czego naprawdę potrzebujesz i chcesz niezależnie od tego, co mówisz? Cóż, komputery nie są takie (jeszcze). W przypadku komputerów musimy bardzo wyraźnie określić, czego od nich wymagamy: musimy określić jasne instrukcje i musimy idealnie zdefiniować odpowiednie wyrażenia dla nich. Zwykły brak przecinka może spowodować, że program nie będzie działał… Więc zaufaj mi, po nauce programowania będziesz zwracał większą uwagę na szczegóły i staniesz się bardziej precyzyjny i metodyczny.

Doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów i abstrakcji

I na koniec chciałbym podkreślić jedną z największych korzyści z nauki programowania (moim zdaniem). Kiedy uczysz się programowania, nie chodzi tylko o wiedzę, którą zdobywasz, ale także (i specjalnie) o przydatne umiejętności transferowalne, które zdobywasz. A faktem jest, że oprócz tego, że stajesz się bardziej precyzyjny i metodyczny, to ucząc się programowania, znacznie poprawiasz swoje umiejętności rozwiązywania problemów i abstrakcji. A te umiejętności są bardzo ważne dla wielu zadań naszego osobistego i zawodowego życia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.