CarPlay – krótki przewodnik

Jeśli jesteś podobny do nas, Twój samochód i iPhone to jedne z najważniejszych urządzeń w Twojej codziennej rutynie. Ich współpraca może być bardzo pomocna, bo przecież robią różne rzeczy. Z pomocą przychodzi Apple CarPlay. Ten system działa w celu zintegrowania pojazdu i urządzenia mobilnego Apple. Istnieje od około 2014 roku, z wieloma funkcjami i możliwościami dodanymi od tego czasu. Oto kilka podstaw Apple CarPlay, które musisz znać, aby zacząć.

Co to jest CarPlay?

CarPlay to oprogramowanie, które umożliwia Twojemu telefonowi Apple iPhone współpracę z wbudowanym systemem rozrywki i informacji w samochodzie (znanym jako system informacyjno-rozrywkowy – czyli w istocie z ekranem na desce rozdzielczej). CarPlay zwiększa wygodę i ogranicza rozpraszanie uwagi, ponieważ powszechnie używane aplikacje, które byłyby niezbędne lub szczególnie przydatne podczas jazdy, są wyświetlane na ekranie systemu informacyjno-rozrywkowego samochodu. W ten sposób CarPlay minimalizuje potrzebę korzystania z iPhone’a podczas jazdy.

Do czego służy Apple CarPlay?

CarPlay umożliwia wyświetlanie niektórych aplikacji z iPhone’a na ekranie samochodowego systemu informacyjno-rozrywkowego i sterowanie nimi. Umożliwia także lepszą integrację tych aplikacji ze sprzętem pojazdu. Ma to na celu ograniczenie korzystania z iPhone’a podczas jazdy. Wśród funkcji oferowanych przez CarPlay znajdują się połączenia telefoniczne, wiadomości tekstowe, nawigacja GPS, odtwarzanie dźwięku lub rozrywki oraz kalendarze. Gdy CarPlay jest podłączony, zazwyczaj zastępuje funkcje oferowane przez natywny system informacyjno-rozrywkowy Twojego pojazdu.

Na przykład większość nowych pojazdów ma Bluetooth. Podczas wykonywania połączenia telefonicznego wbudowane głośniki i mikrofon samochodu obsługują dźwięk. Po podłączeniu CarPlay połączenie jest obsługiwane w ten sam sposób. Jednak na wyświetlaczu systemu informacyjno-rozrywkowego samochodu pojawia się układ przypominający aplikację telefonu w telefonie iPhone. Kontakty, ulubione, ostatnie połączenia i wiadomości głosowe z iPhone’a są wyświetlane na ekranie infotainment.

Innym przykładem jest nawigacja GPS. Niezależnie od tego, czy Twój samochód ma wbudowany system nawigacji, CarPlay może wyświetlać popularne aplikacje nawigacyjne na ekranie systemu informacyjno-rozrywkowego. Dzięki temu możesz otrzymywać wskazówki z aplikacji, które wolisz od wbudowanego systemu nawigacyjnego pojazdu. Jest to przykład tego, jak CarPlay może zwiększyć funkcjonalność Twojego samochodu lub udoskonalić funkcje, które już posiada.

Jak skonfigurować Apple CarPlay?

Konfiguracja CarPlay jest zazwyczaj prosta. Po pierwsze, będziesz potrzebował kabla, który połączy Twój samochód z iPhonem. Z jednej strony będzie to prawdopodobnie wtyczka USB typu A lub typu C, a z drugiej – firmowa wtyczka Apple Lightning.

Następnie zlokalizuj port USB do transmisji danych w samochodzie; niektóre pojazdy mają porty USB, które po prostu ładują się bez przesyłania danych. Zazwyczaj są one oznaczone ikonami. Podłącz kabel do portu danych i do iPhone’a.

Po tym, trzeba będzie przyznać uprawnienia zarówno na ekranie infotainment i na iPhone. Zwróć uwagę na monity wyskakujące w obu miejscach. W monicie może być wyjaśnione, jakie informacje są udostępniane między samochodem a telefonem iPhone. Możesz także zobaczyć losowy numer, który można znaleźć na obu jako rodzaj “paragonu” potwierdzającego parę między samochodem a telefonem iPhone. Wystarczy dotknąć podpowiedzi w potwierdzeniu, aby kontynuować parowanie.

To wszystko, co trzeba zrobić, aby skonfigurować CarPlay. Od tego momentu, CarPlay powinien rozpocząć się automatycznie za każdym razem podłączyć iPhone’a za pomocą tego portu USB. Jeśli z jakiegoś powodu musisz korzystać z rodzimego systemu informacyjno-rozrywkowego samochodu, powinna być ikona lub przycisk, który pozwala przełączać się między nim a CarPlay.

Czy Apple CarPlay działa z Bluetooth?

Coraz więcej pojazdów rezygnuje z kabli na rzecz bezprzewodowego Apple CarPlay. Funkcjonalność jest identyczna, ale nie ma fizycznego połączenia między telefonem a samochodem – bezprzewodowy CarPlay działa za pośrednictwem Bluetooth. Konfiguracja jest nieco inna, trzeba przejść przez ustawienia Bluetooth w samochodzie i iPhone. Gdy to zrobisz, będzie działać tak samo, jak podłączanie, parowanie i uruchamianie CarPlay automatycznie za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu.

Jedną z wad bezprzewodowego CarPlay jest to, że nie ładuje jednocześnie iPhone’a, tak jak w przypadku podłączenia za pomocą kabla USB. Możesz jednak podłączyć iPhone’a do portu USB, aby go naładować – bezprzewodowe połączenie CarPlay będzie nadal działać. Lub, jeśli Twój pojazd ma bezprzewodową ładowarkę urządzenia, można po prostu oprzeć iPhone’a tam zamiast.

Jak używać Siri z Apple CarPlay?

Aby wspierać swoją misję, jaką jest ograniczanie rozpraszania uwagi za kierownicą, CarPlay ogranicza niektóre z normalnych funkcji iPhone’a. W CarPlay nie możesz robić wszystkiego, co jest możliwe, gdy po prostu trzymasz telefon w ręku. Zamiast tego cyfrowy asystent Siri pomaga wykonać te czynności za Ciebie.

Weźmy na przykład wiadomości tekstowe. Gdy taką otrzymasz, na ekranie informacyjnym CarPlay zobaczysz powiadomienie. Gdy je dotkniesz, Siri przeczyta wiadomość na głos. Będziesz miał szansę odpowiedzieć, dyktując wiadomość, którą Siri będzie mogła przepisać. W ten sposób nie trzeba odrywać wzroku od drogi, aby wpisać wiadomość.
Siri może robić wiele rzeczy w CarPlay. Oprócz wiadomości tekstowych może ustawiać przypomnienia w kalendarzu, uzyskiwać wskazówki GPS, odtwarzać utwory z biblioteki muzycznej lub nawiązywać połączenia telefoniczne. Istnieje kilka sposobów aktywowania Siri w CarPlay.

Jednym z nich jest wypowiedzenie słowa “Hej, Siri”, jeśli taka funkcja jest skonfigurowana w telefonie. Innym jest naciśnięcie i przytrzymanie przycisku domowego CarPlay na ekranie systemu informacyjno-rozrywkowego, który wygląda jak dwa rzędy kwadratów, lub przycisku na desce rozdzielczej CarPlay, który wygląda jak kwadrat i linie. Jeśli Twój pojazd jest wyposażony w przycisk sterowania głosem lub telefonu na kierownicy, naciśnięcie lub naciśnięcie i przytrzymanie tego przycisku może również aktywować Siri.

Jak wyłączyć Apple CarPlay?

Wyłączenie CarPlay jest proste: wystarczy odłączyć kabel. Spowoduje to przywrócenie na wyświetlaczu natywnego oprogramowania informacyjno-rozrywkowego Twojego pojazdu. Możesz z niego korzystać także wtedy, gdy CarPlay jest włączony. Użyj przycisku głównego lub menu systemu infotainment, aby uzyskać dostęp do tych funkcji, podczas gdy Twój iPhone będzie odtwarzał muzykę lub nawiązywał połączenia za pośrednictwem CarPlay albo po prostu ładował się. Gdy zechcesz, pojawi się przycisk lub ikona umożliwiająca powrót do CarPlay.

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz odłączyć telefon od CarPlay całkowicie, znajdź menu CarPlay w aplikacji ustawień iPhone’a. To spowoduje wyświetlenie listy wszystkich pojazdów, z którymi jest połączony CarPlay. Stamtąd, można usunąć ten samochód. Czyniąc to będzie wymagać, aby skonfigurować CarPlay ponownie przy następnym podłączeniu.

Jakie samochody są wyposażone w Apple CarPlay?

W 2021 roku tylko niszowe lub przestarzałe pojazdy nie są wyposażone w CarPlay. Kilku producentów – na przykład Ferrari – oferuje CarPlay za dodatkową opłatą. Jednak większość samochodów w naszych rankingach na rok 2021 posiada CarPlay w standardzie. To dowód na to, że dwa z naszych najważniejszych, przydatnych urządzeń stają się coraz ściślej ze sobą powiązane.

Apple prowadzi listę wszystkich roczników, marek i modeli samochodów, które są kompatybilne z CarPlay. Sprawdź to tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.