Czym jest Raspberry Pi i jak działa?

W latach 70. ubiegłego wieku rozpoczęła się era informacji. Od największych superkomputerów po najmniejsze domowe komputery stacjonarne, okres ten przyniósł możliwość dostępu do informacji za pomocą jednego przycisku lub kliknięcia myszką. Postęp technologiczny sprawił, że komputery z behemotów przechowywanych w wielkich magazynach stały się urządzeniami, które można nosić w kieszeni lub na nadgarstku. Dziś trudno byłoby znaleźć firmę lub branżę, która nie korzysta z technologii komputerowej w takiej czy innej formie.

Podczas gdy korzyści płynące z technologii komputerowej są rozległe, trudno jest zignorować dysproporcje, jakie pozostawia ona między klasami i gospodarkami. Kraje, które nie mogą sobie pozwolić na infrastrukturę wymaganą do korzystania z postępującej technologii, pozostają w tyle za krajami, które mogą. Ludzie bez dostępu do podstawowych umiejętności komputerowych nie nadążają za postępem i zostają w tyle za swoimi rówieśnikami. Studenci, zarówno młodzi, jak i starsi, którzy nie mają dostępu do technologii, mogą odczuć, że ich edukacja jest ograniczona. Krótko mówiąc, brak znajomości technologii i niezdolność do poruszania się po super autostradzie informacyjnej pogłębia przepaść między tymi, którzy mają, a tymi, którzy nie mają.

Fundacja Raspberry Pi stara się wypełnić tę lukę, zapewniając ekonomiczny sposób nauki początkujących języków programowania. W 2012 r. Fundacja wprowadziła na rynek Raspberry Pi, komputer jednopłytkowy przeznaczony do nauki programowania, tworzenia projektów sprzętowych, automatyzacji domu i poznawania przemysłowych zastosowań technologii komputerowej. Jest to ekonomiczny komputer (55,00 USD lub mniej), który działa pod kontrolą systemu Linux (komputerowy system operacyjny) i posiada piny GPIO (General Purpose Input and Output), które umożliwiają użytkownikowi sterowanie komponentami elektronicznymi w zakresie obliczeń fizycznych i poznawania Internetu rzeczy (IoT).

Czym jest Raspberry Pi?

Założona w Wielkiej Brytanii w 2009 roku Fundacja Raspberry Pi promuje naukę podstaw informatyki w szkołach za pomocą komputera jednopłytkowego o nazwie Raspberry Pi. Jeden z założycieli Raspberry Pi, Eben Upton, stworzył pierwsze Raspberry Pi, próbując rozwiązać problem malejącej populacji studentów informatyki na Uniwersytecie w Cambridge. Prostota i łatwość dostępu sprawiły, że Raspberry Pi stało się najlepiej sprzedającym się komputerem osobistym w Wielkiej Brytanii, sprzedając ponad dwa miliony sztuk w ciągu dwóch lat produkcji, jednocześnie zachęcając wszystkich zainteresowanych do nauki i zabawy. Sprzedaż z produktów Raspberry Pi finansuje działalność charytatywną, która promuje zrozumienie komputerów i wykorzystanie technologii w edukacji i krajach rozwijających się. Raspberry Pi jest dostępne na całym świecie poprzez stronę internetową Fundacji oraz w wybranych krajach poprzez zatwierdzonych sprzedawców Pi.

Systemem operacyjnym dla wszystkich produktów Raspberry Pi jest Linux. Linux jest systemem operacyjnym o otwartym kodzie źródłowym, który łączy sprzęt i oprogramowanie komputera. Język używany z Raspberry Pi to Python – język programowania ogólnego przeznaczenia i wysokiego poziomu, używany do tworzenia aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), stron internetowych i aplikacji internetowych. Jedną z zalet Raspberry Pi jest to, że przed rozpoczęciem projektu z Raspberry Pi nie jest konieczna dogłębna znajomość systemu Linux lub Pythona. W rzeczywistości celem produktu jest nauczenie systemu i języka poprzez angażujące projekty.

Jak działa Raspberry Pi?

Najbardziej podstawowym modelem jest Raspberry Pi Zero lub Raspberry Pi Zero W – model Zero W jest wyposażony w WiFi i Bluetooth, podczas gdy Zero nie. Podstawowy model zapewnia użytkownikowi możliwość nauki języka komputerowego i poznania Internetu rzeczy (IoT) za pomocą projektów zaprojektowanych tak, aby utrzymać zaangażowanie ucznia. IoT to system, który składa się z powiązanych ze sobą urządzeń obliczeniowych oraz maszyn mechanicznych i cyfrowych zapewniających możliwość przesyłania danych przez sieć. Wykorzystując Raspberry Pi Zero można podjąć się realizacji takich projektów jak zegary słowne, monitory środowiskowe (temperatura, wilgotność itp.), głośniki airplay, wyświetlacze informacyjne, drony, gry retro, selfieboty.

Z każdym zrealizowanym projektem zdobywasz wiedzę i umiejętności, które zwiększają twoje możliwości i pewność siebie. Gdy przerośniesz Zero, przejdź do następnego modelu. Każda wersja Raspberry Pi integruje nowe funkcje użytkownika, takie jak porty USB, centrum multimedialne i hub inteligentnego domu. Wykorzystaj późniejsze wersje Raspberry Pi do zbudowania domowego systemu bezpieczeństwa, uruchomienia dwóch monitorów HD i zbudowania komputera do kina domowego. Projekty i aplikacje dla Raspberry Pi są ograniczone tylko przez Twoją ciekawość i chęć nauki.

Raspberry

Jednym z najbardziej imponujących aspektów Raspberry Pi jest ilość i różnorodność wsparcia dostępnego dla użytkowników Raspberry Pi. Strona Fundacji zawiera fora, projekty, blogi, przewodniki pomocy, filmy i przewodniki rozwiązywania problemów. Strona internetowa jest doskonałym źródłem informacji dla zmotywowanych uczniów indywidualnych, rodziców i nauczycieli, a także prezentuje informacje w łatwym do zrozumienia formacie. Oprócz zasobów strony internetowej, wsparcie dla nauczycieli jest szerokie. Począwszy od kursów szkoleniowych online, poprzez czasopisma, programy nauczania, aż po bezpośrednie akademie, Fundacja zapewnia nauczycielom narzędzia niezbędne do prowadzenia uczniów przez fascynujące odkrycia technologii komputerowej. Ważną częścią Raspberry Pi są grupy i wydarzenia społecznościowe. Grupy obejmują CoderDojos dla młodzieży (od 7 do 17 lat), szkolne Code Clubs (od 9 do 13 lat) oraz Raspberry Jams (spotkania dla osób w każdym wieku). Imprezy i grupy cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, a wolontariusze (starsi i młodsi) prowadzą uczestników przez odkrywanie, rozwiązywanie problemów, kodowanie i budowanie projektów Raspberry Pi. Przez cały rok odbywają się również konkursy i imprezy, które stymulują naukę i zachęcają do współpracy, kreatywności i rozwiązywania problemów w świecie rzeczywistym.

Raspberry Pi może nie uczyni kogoś następnym Stevem Jobsem, ale otworzy przed nim świat możliwości. Komputery, czy nam się to podoba czy nie, są integralną częścią naszego społeczeństwa. Łączą nas i pozwalają nam się rozwijać i uczyć, jednocześnie zwiększając niezależność, wydajność i poczucie celu. Raspberry Pi przenosi to, co niedostępne, na nasze wyciągnięcie ręki dzięki dostępnej, przyjaznej użytkownikowi technologii. Kodowanie i programowanie może nie być dla każdego, ale każdy może spróbować. Naucz się nowego języka, zbuduj komputer i posmakuj internetu rzeczy z małym kawałkiem Raspberry Pi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.