Długie godziny pracy przy monitorze a oczy

Era cyfrowa przyniosła nam wiele korzyści, ale też przysporzyła wielu problemów. Na przykład komputery i smartfony stają się coraz potężniejsze, a jednocześnie coraz mniejsze i łatwiejsze do przenoszenia. W rezultacie możemy korzystać z naszych urządzeń niemal wszędzie, o ile tylko jest dostępna sieć Wi-Fi.

Ale co ten cały czas spędzony na ekranie robi z naszymi oczami? Według artykułu opublikowanego w Harvard Health Publishing, patrzenie na komputer lub telefon przez dłuższy czas może spowodować Syndrom Widzenia Komputerowego. Jest to sytuacja medyczna, w której cierpisz z powodu suchości oczu i przemęczenia oczu.

Dlatego tak ważne jest podjęcie środków zapobiegających przemęczeniu oczu, aby w późniejszym okresie życia nie nabawić się poważnych problemów ze wzrokiem.

Postępuj zgodnie z zasadą 20-20

Zasada jest prosta. Wymaga, byśmy postępowali zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Rób przerwy od korzystania z ekranu co 20 minut.
  • Spójrz na coś, co znajduje się w odległości 5 metrów od Ciebie
  • Patrz na to przez 20 sekund
  • Następnie wróć do ekranu

Rób to co 20 minut, aby odświeżyć oczy. Jest to proste ćwiczenie, które możesz wykonywać w dowolnym miejscu i czasie.

Używaj okularów komputerowych przeznaczonych do pracy z ekranem

Intensywne używanie oczu podczas wpatrywania się i pracy na ekranie powoduje zmęczenie oczu. Nie tylko męczy ono oczy, ale także wpływa na pracę. W większości przypadków przemija ono, gdy dasz mu wystarczająco dużo odpoczynku. Jeśli charakter pracy nie pozwala na regularny odpoczynek, pomocną alternatywą może być noszenie okularów.

Takie okulary są zaprojektowane tak, aby zmniejszyć zmęczenie oczu, pomagając im skupić się na ekranie bez powodowania dyskomfortu.

Zachowaj dystans (60 cm lub więcej)

Odległość od ekranu to czynnik, który wpływa na Twoje oczy bardziej niż myślisz. Mięśnie Twoich oczu muszą skupić się na ekranie i dostosować się do światła, aby odpocząć. Im bliżej jesteś, tym bardziej je to obciąża, ponieważ muszą pracować ciężej, żeby czytać lub oglądać treści.

Dlatego upewnij się, że ekran znajduje się w odległości co najmniej 60 cm od miejsca, w które patrzą Twoje oczy. W ten sposób pozycja ekranu nie będzie miała wpływu na poziom odpoczynku Twoich oczu, co dodatkowo pomoże zmniejszyć ich zmęczenie.

Zmniejsz jasność ekranu (25% lub mniej)

Według ostatnich badań, człowiek spędza średnio 6 godzin i 58 minut dziennie na ekranie. Przeciętny Amerykanin spędza na ekranie 7 godzin i 4 minuty dziennie. Długotrwała ekspozycja na ekran może powodować bóle głowy, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie i zmęczenie.

Możesz zmniejszyć obciążenie oczu, zmniejszając jasność ekranu. Niektóre urządzenia elektroniczne umożliwiają automatyczną regulację poziomu jasności w zależności od pory dnia.

Zwiększanie rozmiaru czcionki

Zwiększenie rozmiaru czcionki na ekranie komputera to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie zmęczenia oczu. Dzieje się tak dlatego, że czytając przy standardowym rozmiarze czcionki, nie poruszasz oczami. W związku z tym oczy nie wykonują żadnego ćwiczenia. Zwiększenie rozmiaru czcionki o 150% sprawi, że będziesz poruszał oczami w górę i w dół oraz od lewej do prawej.

Rób regularne przerwy (8-10 minut co 2 godziny).

oczy a monitor

Robienie regularnych przerw jest ważne nie tylko dla oczu, ale i dla ciała. Czytając z ekranu, łatwo zapomnieć, że od czasu do czasu trzeba się poruszać i rozprostować ręce i nogi.

Robienie przerw może pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu, ponieważ mięśnie wokół oczu mogą się rozluźnić. Pomaga to zmniejszyć wrażliwość na światło. Daje też czas na odświeżenie mózgu, dzięki czemu czujesz się pełen energii podczas czytania lub nauki na ekranie.

Często mrugaj

Mruganie odciąża mięśnie oczu od ciągłego wpatrywania się w ekran. Jest ono niezbędne dla zdrowia oczu, ponieważ pomaga utrzymać ich wilgotność poprzez równomierne rozprowadzanie łez po powierzchni rogówki. Ponadto oczyszcza oczy z zanieczyszczeń.

Odejdź od ekranu, kiedy tylko to możliwe

Problemy z oczami dotykają coraz więcej osób. Według Amerykańskiej Akademii Okulistycznej ponad 150 milionów Amerykanów używa jakiejś formy okularów korekcyjnych, aby zniwelować swoje problemy ze wzrokiem. W związku z tym wydają oni na nie 15 miliardów dolarów rocznie.

Dlatego tak ważne jest, abyś odpowiednio zadbał o swoje oczy, kiedy są jeszcze zdrowe i dobrze się rozwijają. Odejdź od ekranu, kiedy tylko to możliwe. Czytaj książkę, spaceruj, spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną lub rób coś kreatywnego, np. graj muzykę lub maluj.

Jeśli cierpisz na przemęczenie oczu i bóle głowy, spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek. Rozważ możliwość zrobienia sobie przerwy od ekranu lub odsunięcia go od siebie na całe popołudnie. Będziesz zaskoczony, jak pozytywny wpływ będzie miała na Ciebie ta zmiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.