Jak dbać o baterię laptopa?

Wszystkie baterie z czasem się zużywają, ale nie w tym samym tempie. Ty i ktoś inny, otrzymawszy tego samego dnia nowiutki laptop, możecie po dwóch latach mieć zupełnie inną żywotność baterii – może to być nawet 40 procent różnicy. Zależy to od poziomu naładowania, ciepła, sposobu przechowywania i unikania śmiertelnego zerowego poziomu naładowania.

Oto najlepsze rady, jak utrzymać jak najdłużej żywotność baterii laptopa na jej małym opakowaniu pełnym chemikaliów. Nie martw się, jeśli nie możesz im przysięgać: podobnie jak 8 szklanek wody dziennie czy 10 000 kroków, są to wytyczne, a w Twoim życiu mogą pojawić się wyjątki. Ale przestrzeganie tylu z nich, ile możesz, przyniesie dobre rezultaty w ciągu wielu lat stosowania.

Utrzymuj go w przedziale 40-80% naładowania

Jeśli często używasz laptopa z dala od ładowarki, staraj się utrzymywać poziom naładowania powyżej 40 procent. Kiedy nadejdzie czas naładowania, doładuj go do około 80 procent, jeśli ma przyzwoitą pojemność i możesz żyć z niepewnością. Używanie laptopa w ten sposób jest najlepszym i najbardziej oczywistym sposobem na przedłużenie jego żywotności i możliwości ładowania. Niestety, jest też najtrudniejszy do wykonania.

Może to być niepraktyczne dla osób podróżujących po drogach, osób z nadmiarem obowiązków lub tych, które cierpią na lęk przed ładowaniem. Jeśli jednak żywotność baterii nie stanowi dla Ciebie problemu lub zwykle masz pod ręką ładowarkę, to są to idealne granice, których należy się trzymać. Bateria naładowana do granic możliwości, od pustej do pełnej, może odbyć tę podróż 300-500 razy, zanim się wyczerpie, jak podaje Battery University, bardzo pouczająca, choć archaicznie zorganizowana, składnica porad i testów baterii. Bateria laptopa naładowana do 80 procent może wykonać 850 – 1500 cykli.

Niektóre laptopy oferują realne rozwiązanie problemu z podłączeniem do prądu.

Jeśli zostawisz urządzenie podłączone do prądu, nie pozwól mu się nagrzać

Jeśli ta ostatnia rada wywołała u Ciebie poczucie winy, nie przejmuj się tym, że tak bardzo ograniczasz się do korzystania z laptopa. Regularne podłączanie laptopa do prądu, z baterią naładowaną do 100%, wbrew temu, co możesz przeczytać, nie zabija go. Jest tak samo złe, jak jednorazowe naładowanie go do 100%. Kiedy bateria osiągnie 100%, większość nowoczesnych laptopów przestaje się ładować, a energia jest kierowana do systemu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy laptop się nagrzewa. Może to wynikać z faktu, że wykonujesz dużo kompilacji, renderowania lub innych intensywnych prac, albo że w miejscu, w którym laptop jest używany, jest gorąco z powodu światła słonecznego, spalin lub innych czynników. Kiedy połączysz baterię o maksymalnej pojemności z poważnym narażeniem na działanie ciepła, zaczyna ona ulegać uszkodzeniom i tracić żywotność.

Zapewnij mu wentylację i przechowuj w chłodnym miejscu

Laptopów nie powinno się trzymać na kolanach. Z powodu niewielkich rozmiarów i braku dużych wentylatorów laptopy mogą się dość mocno nagrzewać, powodując stopniowe oparzenia skóry lub “syndrom opiekanej skóry”. Gdyby nieopalona skóra nie była wystarczająco zachęcająca, ciepło, które wytwarzają Twoje uda, zatrzymując ciepło i blokując otwory wentylacyjne, zabija również baterię laptopa.

Dlatego trzymaj pokrywę otwartą przez jakiś czas, gdy laptop się nagrzeje, i trzymaj go z dala od swoich ud, poduszek lub biurek z laptopami, które otaczają go poduszkami. Rozejrzyj się po laptopie, sprawdź, gdzie są otwory wentylacyjne i unikaj ich zasłaniania.

Kiedy nie używasz laptopa, trzymaj go w chłodnym miejscu, z dala od światła słonecznego i otworów wentylacyjnych. Wykres na stronie Battery University (trzeci wykres na dole strony) pokazuje baterie litowo-jonowe przechowywane w różnych temperaturach przez rok. Bateria przechowywana w temperaturze 0 C zachowała 94% swojej pojemności, podczas gdy laptop w temperaturze 40 C zachował 65%. 30 C to punkt odniesienia, który Uniwersytet Baterii zaleca utrzymywać poniżej tej wartości. Ale pamiętaj, że ta temperatura jest wewnątrz laptopa; jeśli tak gorąco jest w powietrzu, to z pewnością w środku jest jeszcze goręcej.

Nie dopuść do tego, by było to zero

dbanie o baterię w laptopie

Utrzymywanie urządzenia w przedziale od 40 do 80 procent jest wskazane, ale doprowadzenie go do zera absolutnego to mała tragedia. Nie tylko siedzenie przy zerze jest szkodliwe, ale także pełne naładowanie.

Takie jest przesłanie wielu ostrzeżeń rozsianych po całym Uniwersytecie Baterii. “Głębokie rozładowanie po pełnym naładowaniu powoduje nadmierne obciążenie każdej baterii” – czytamy w jednym z postów. Inny post pokazuje testy przeprowadzone przez sponsora strony, firmę Cadex, w których baterie do telefonów komórkowych spadły z 88-94% pojemności do 73-84% po zaledwie 250 cyklach pełnego rozładowania i ładowania.

Jedynym przypadkiem, kiedy musisz pozwolić baterii całkowicie się rozładować, jest zainstalowanie nowej baterii w urządzeniu komputerowym, i to dla dobra urządzenia, a nie baterii. W bateriach litowo-jonowych, w przeciwieństwie do dawnych baterii niklowo-kadmowych, nie ma “pamięci” do zresetowania. iFixit zaleca całkowite rozładowanie telefonu lub laptopa, aby skalibrować wskaźnik naładowania baterii. Jest to bardzo niewielki uszczerbek dla żywotności baterii, ale pozwala lepiej oszacować żywotność baterii i jej procentowy stan przez bardzo długi czas, a także zapobiega niespodziewanym wyłączeniem i fałszywym odczytom.

Wymień baterię, gdy jej stan zdrowia spadnie poniżej 80 procent

Bez względu na to, jak dobrze przestrzegasz zasad zdrowych jonów, Twoja bateria w końcu, z przykrością, zacznie się rozładowywać.

Większość źródeł zaleca wymianę baterii, gdy jej pojemność spadnie poniżej 80%. To próg, który Apple stosuje (a przynajmniej kiedyś stosowało) przy wymianie baterii iPhone’a. Mamy przewodnik, jak sprawdzić pojemność baterii laptopa i jej ogólny stan.

Gdy bateria spadnie poniżej 80%, jej wewnętrzny opór zaczyna się w znacznym stopniu zwiększać, przez co ładowanie trwa dłużej niż w przypadku pełnej pojemności. Czas pozostały do końca ładowania i procent naładowania stają się mniej wiarygodne, a przynajmniej trudniejsze do śledzenia, w porównaniu z tym, czego oczekujesz. Jest to długa droga w dół, po której następuje zmniejszenie zysków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.