Jak działa NFT?

Wiele NFT jest tworzonych i przechowywanych w sieci Ethereum, chociaż inne blockchainy (takie jak Flow i Tezos) również obsługują NFT. Ponieważ każdy może przeglądać blockchain, własność NFT może być łatwo zweryfikowana i śledzona, podczas gdy osoba lub podmiot, który posiada token, może pozostać pseudonimowy.

Różne rodzaje dóbr cyfrowych mogą być “tokenizowane”, takie jak dzieła sztuki, przedmioty w grze, a także zdjęcia lub wideo z transmisji na żywo – NBA Top Shots jest jednym z największych rynków NFT. Podczas gdy NFT, który przekazuje własność, jest dodawany do łańcucha bloków, rozmiar pliku elementu cyfrowego nie ma znaczenia, ponieważ pozostaje on oddzielony od łańcucha bloków.

W zależności od NFT, prawa autorskie lub licencyjne mogą nie być dołączone do zakupu, ale nie jest to koniecznie. Podobnie jak kupowanie limitowanej edycji druku niekoniecznie daje ci wyłączne prawa do obrazu.

W miarę rozwoju technologii i koncepcji, NFT mogą mieć wiele potencjalnych zastosowań wykraczających poza świat sztuki.

Na przykład, szkoła mogłaby wydawać NFT studentom, którzy uzyskali stopień naukowy, a pracodawcy mogliby łatwo zweryfikować wykształcenie kandydata. Albo też, obiekt sportowy mógłby wykorzystywać NFT do sprzedaży i śledzenia biletów na imprezy, potencjalnie ograniczając oszustwa związane z odsprzedażą.

Co to znaczy wybić NFT?

Mówiąc najprościej, wybijanie NFT oznacza, że zamieniasz plik cyfrowy (taki jak JPEG, GIF lub PNG) w aktywo cyfrowe lub kryptowalutę kolekcjonerską na blockchainie. Kiedy Twój unikalny token zostanie opublikowany na blockchainie, będziesz mógł go sprzedać. Będziesz musiał zapłacić niewielką kwotę kryptowaluty, aby wybić NFT.

Możesz stworzyć collectibe jako pojedynczy obraz lub jako wiele obrazów. W zależności od rynku, którego używasz do hostowania swojego NFT, możesz być w stanie dodać nazwę, opis i inne metadane do swojego tokena. Możesz również ustawić kwoty opłat licencyjnych za swoje NFT, które są procentami, jakie będziesz zarabiać z każdej kolejnej sprzedaży na rynku wtórnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.