Jak przyspieszyć komputer? Praktyczne porady

Jeśli Twój komputer działa wolno, poniższe sugestie mogą pomóc w jego przyspieszeniu. Wskazówki są wymienione w kolejności, więc zacznij od pierwszej, zobacz, czy to pomoże, a następnie przejdź do następnej, jeśli nie.

Upewnij się, że masz najnowsze aktualizacje dla systemu Windows i sterowników urządzeń

Jednym z najlepszych sposobów na maksymalne wykorzystanie komputera jest upewnienie się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu Windows 10. Kiedy sprawdzasz aktualizacje, Twój komputer wyszuka również najnowsze sterowniki urządzeń, co również może pomóc w poprawie wydajności Twojego komputera.

Wybierz przycisk Start, a następnie wybierz Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Sprawdź aktualizacje.

Uruchom ponownie komputer i otwórz tylko te aplikacje, których potrzebujesz.

Jednoczesne otwarcie wielu aplikacji, programów, przeglądarek internetowych itp. może spowolnić pracę komputera. Otwarcie wielu kart w przeglądarce może również znacznie spowolnić jego działanie. Jeśli tak się dzieje, zamknij wszystkie aplikacje, karty przeglądarki itp., których nie potrzebujesz i sprawdź, czy to pomoże przyspieszyć działanie komputera. Jeśli to nie pomoże, uruchom ponownie komputer, a następnie otwórz tylko te aplikacje, programy i okna przeglądarki, których potrzebujesz.

Użyj ReadyBoost, aby poprawić wydajność

ReadyBoost pozwala na użycie dysku wymiennego, takiego jak dysk flash USB, w celu zwiększenia wydajności komputera bez konieczności otwierania komputera i dodawania większej ilości pamięci (RAM). Aby skorzystać z ReadyBoost, potrzebny jest dysk flash USB lub karta pamięci, która ma co najmniej 500 MB wolnego miejsca i wysoką prędkość transferu danych.

Upewnij się, że system zarządza rozmiarem pliku strony

Plik stronicowania to obszar na dysku twardym, którego system Windows używa jak pamięci. W systemie Windows 10 istnieje ustawienie, które automatycznie zarządza rozmiarem pliku stronicowania, co może pomóc w poprawie wydajności komputera.

Sprawdź, czy nie ma za mało miejsca na dysku i zwolnij miejsce

dysk ssd - Sprawdź, czy nie ma za mało miejsca na dysku i zwolnij miejsce

Możesz poprawić wydajność, jeśli zwolnisz trochę miejsca na dysku komputera.

Wyłączenie zbędnych programów startowych

Po włączeniu komputera niektóre programy uruchamiają się automatycznie i działają w tle. Można wyłączyć te programy, aby nie były uruchamiane podczas startu komputera.

Wiele programów zostało zaprojektowanych tak, aby uruchamiały się automatycznie po uruchomieniu systemu Windows. Nie zdajesz sobie sprawy, że są one uruchomione, ale otwierają się szybko, gdy chcesz z nich skorzystać. Jest to pomocne w przypadku programów, których często używasz, ale nie w przypadku programów, których nie używasz często, ponieważ wydłuża to czas potrzebny do uruchomienia systemu Windows.

Znajdź programy, które uruchamiają się automatycznie

Czasami można określić, które programy uruchamiają się automatycznie, patrząc na ikony programów w obszarze powiadomień po prawej stronie paska zadań. Sprawdź tam najpierw, czy są uruchomione jakieś programy, których nie chcesz uruchamiać automatycznie. Aby spróbować dowiedzieć się, jak nazywa się dany program, wskaż ikonę wskaźnikiem myszy. Upewnij się, że zaznaczyłeś opcję Pokaż ukryte ikony , aby nie przeoczyć żadnych programów.

Nawet po sprawdzeniu obszaru powiadomień, nadal możesz przegapić niektóre programy, które są uruchamiane automatycznie podczas startu. Oto jak możesz znaleźć wszystkie programy, które uruchamiają się automatycznie, i zatrzymać te, których nie chcesz uruchamiać automatycznie po starcie systemu Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.