Jak sformatować komputer lub laptopa? Krok po kroku

Jeśli pozbywasz się starego komputera lub kupiłeś go z drugiej ręki, ważne jest, aby zapewnić mu świeży start poprzez usunięcie wszystkich plików i ponowną instalację systemu Windows. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest przekazanie komuś innemu wszystkich plików biznesowych, gdy przejmie on Twój stary komputer. Podobnie, jeśli zamierzasz umieścić własne pliki na cudzym komputerze, chcesz mieć pewność, że nie odziedziczysz po nim żadnych problemów, które mógł mieć – takich jak wirusy i złośliwe oprogramowanie.

Dzisiejsze opcje formatu PC

Jeszcze kilka lat temu, jeśli chciałeś sformatować swój dysk, mogłeś wejść do BIOS-u komputera, wywalić partycje, usunąć i sformatować wszystko, a następnie ponownie zainstalować Windows. Niestety, BIOS nie jest już opcją. Aby sformatować dysk, będziesz musiał pozostać w granicach systemu Windows.

Dobra wiadomość jest taka, że Microsoft bardzo ułatwił ten proces. Możesz sformatować dowolny dysk, którego nie zajmuje system Windows, np. dysk USB, kartę pamięci SD lub dodatkowe dyski zainstalowane w komputerze. Aby pozbyć się wszystkich osobistych plików i ustawień, możesz zresetować Windowsa, korzystając z opcji “Usuń wszystko”.

Zła wiadomość jest taka, że jeśli chcesz całkowicie wymazać system Windows z dysku twardego, będziesz musiał użyć narzędzia innej firmy.

Przed rozpoczęciem pracy

Po sformatowaniu dysku lub zresetowaniu systemu Windows i usunięciu wszystkich danych, upewnij się, że wszystkie ważne pliki mają kopię zapasową na innym dysku. Jeśli wszystko jest w chmurze, jak Google Drive lub Microsoft OneDrive, te pliki będą w porządku. Ale wszystko, co znajduje się na dysku twardym, powinno zostać skopiowane na dysk zewnętrzny. Po zakończeniu kopiowania Dokumentów, Pulpitu i innych folderów, odłącz ten dysk od komputera, aby nie musieć się martwić o przypadkowe sformatowanie go.

Formatowanie drugiego dysku

Formatowanie drugiego dysku

Narzędzie Zarządzanie dyskami systemu Windows może ponownie sformatować dyski twarde, na których nie ma zainstalowanych plików systemu Windows. Dotyczy to również dysków wymiennych podłączonych do komputera, takich jak karty pamięci SD lub dyski USB.

Otwórz Zarządzanie komputerem
Zarządzanie komputerem to aplikacja znajdująca się w sekcji Narzędzia administracyjne w Panelu sterowania systemu Windows. Aby ją otworzyć, kliknij menu Start systemu Windows, wpisz “zarządzanie komputerem” i naciśnij Enter.

Otwórz Zarządzanie dyskami
W oknie Zarządzanie komputerem kliknij strzałkę obok opcji Przechowywanie w lewym menu, aby rozwinąć jego opcje, a następnie kliknij Zarządzanie dyskami.

Wybierz dysk
Należy dokładnie obejrzeć dyski i partycje, aby upewnić się, że wybrano właściwy dysk. Podstawowy dysk twardy komputera to zazwyczaj “Dysk 0” i oznaczony jako “C”. Drugi dysk to zwykle “Dysk 1” z etykietą “D”.

Formatowanie dysku
Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk lub partycję do sformatowania i wybierz “Formatuj”. Jeśli masz tylko jeden dysk i jeden dysk USB lub kartę pamięci SD, zwykle jest to dysk “D”. Jeśli opcja Format nie jest widoczna lub jest wyszarzona, najprawdopodobniej wybrano niewłaściwy dysk.

Pojawi się ostrzeżenie informujące, że spowoduje to usunięcie wszystkich danych na dysku. Kliknij “OK”.

Kliknij menu “System plików” i wybierz “NTFS”, a następnie kliknij “OK”, aby sformatować dysk.

Resetowanie dysku w systemie Windows

Otwórz Ustawienia
Wpisz “ustawienia” w menu Start systemu Windows i naciśnij Enter, aby otworzyć okno Ustawienia systemu Windows.

Otwórz opcje odzyskiwania
W oknie Ustawienia systemu Windows kliknij ikonę “Aktualizacja i bezpieczeństwo” w pobliżu dolnej części, a następnie kliknij opcję “Odzyskiwanie” w lewym menu.

Zresetuj swój komputer
Kliknij przycisk “Get Started” w sekcji “Reset this PC”. Aby usunąć wszystkie pliki, kliknij opcję “Usuń wszystko”, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.