Jak wybrać myszkę gamingową? Poradnik

Dobra mysz może stanowić dużą różnicę podczas odtwarzania ulubionych gier. Oto, co musisz wiedzieć o stylach uchwytów, typach myszy do gier, specyfikacjach technicznych i innych, przed zakupem nowej myszy do gier.

Co odróżnia mysz do gier od zwykłej myszy?

Myszy do gier nie różnią się zbytnio od zwykłych myszy. Właściwie każda konstrukcja może być przeznaczona do gier i niekoniecznie musi mieć tuzin dodatkowych przycisków i migające diody LED. Jednak ogólnie rzecz biorąc, każda mysz do gier, której zakup warto rozważyć, będzie miała co najmniej dwie następujące cechy: zaawansowany czujnik optyczny lub laserowy umożliwiający szybsze lub bardziej precyzyjne ruchy oraz pewien stopień dostosowania do potrzeb użytkownika.

Myszy do gier często są wyposażone w dodatkowe przyciski dla kciuka gracza, możliwość dostosowania w locie czułości i szybkości, bardzo długie kable, a nawet egzotyczne funkcje, takie jak regulowane ciężarki lub sprężyny napinające przyciski.

Ponadto większość myszy do gier jest wyposażona w połączenie przewodowe. Zazwyczaj oferują one szybszy czas reakcji niż ich bezprzewodowe odpowiedniki, chociaż obecnie częściej niż kiedykolwiek można znaleźć bezprzewodowe warianty ulubionej myszy przewodowej. Szybkości różnią się w zależności od produktu, ale jeśli szukasz najszybszego możliwego połączenia, najlepiej jest trzymać się czegoś przewodowego. Będą one również bardziej przystępne niż ich bezprzewodowe odpowiedniki.

Droższe myszy do gier mają na ogół więcej bajerów i gwizdków niż tańsze modele, ale to nie znaczy, że wydając więcej, uzyskasz lepsze doświadczenie. Oto, co powinieneś rozważyć, zanim wyłożysz pieniądze na nowy projekt.

Poznaj swój styl chwytania

myszka gamingowa - Poznaj swój styl chwytania

Rodzaj uchwytu, którego używasz, szczególnie gdy grasz w grę PC, a nie używasz myszy do bardziej przyziemnych zadań, jest ważny. Chociaż każdy gracz jest inny, można ogólnie podzielić uchwyty na trzy szerokie style:

Palm grip: Standardowy uchwyt używany przez większość graczy. Palce leżą płasko na przyciskach myszy, a cała dłoń spoczywa na korpusie myszy.

Uchwyt końcówki (Tip grip): Tylko czubki palców wskazującego, środkowego i serdecznego spoczywają na przyciskach lewym, środkowym (kółko) i myszy, a dłoń w ogóle nie dotyka korpusu myszy. Kciuk trzyma się boku myszy.

Chwyt pazurowy (claw grip): Połączenie stylów chwytów palm i tip grip. Dłoń spoczywa tylko na tylnej krawędzi myszy, a czubki palców i kciuka są skierowane pod kątem do przycisków.

Różne uchwyty mogą być bardziej lub mniej efektywne dla różnych typów gier, ale nie jest to świetny pomysł, aby spróbować i zmienić typ uchwytu celowo. Po prostu używaj takiego uchwytu, który jest dla Ciebie odpowiedni i pozwala Ci dobrze grać.

Różne myszy mogą jednak sprzyjać różnym rodzajom uchwytów. Większe, szersze myszy nadają się do bardziej ogólnego chwytu dłoni – zazwyczaj zakładają, że przynajmniej część dłoni będzie cały czas spoczywać na podkładce pod mysz. Krótkie myszy, bez dużej powierzchni dłoni i najlepiej o lżejszym korpusie, ułatwiają manewrowanie za pomocą uchwytu typu tip grip. Użytkownicy chwytów szponiastych cenią sobie stosunkowo wąskie myszy z chudymi, wydłużonymi przyciskami głównymi.

Różne rodzaje myszy do gier

Ponieważ gry komputerowe stały się bardziej złożone, tak samo jak akcesoria do gier komputerowych. Istnieje kilka wyraźnych poddziałów myszy do gier, na które możemy zwrócić uwagę, z których większość ma konstrukcje przycisków i miejsca przeznaczone do pomocy w bardzo szczególnych rodzajach gier. Należy zauważyć, że te poddziały są niezależne od ciała i stylów uchwytu wspomnianych powyżej – mysz do strzelania może być szeroka i niska w przypadku uchwytu dłoni lub chuda i płytka w przypadku uchwytu końcówki. Tak więc po podjęciu decyzji, jaki typ myszy do gier należy kupić, należy zapoznać się z naszymi zaleceniami dotyczącymi rodzaju uchwytu i oprogramowania.

Myszki do strzelania: Szybkie i podstawowe

Jest to najczęstszy typ myszy do gier. Myszy do gier wykorzystują konwencjonalny zestaw lewy przycisk, kółko myszy i prawy przycisk do wprowadzania danych, odzwierciedlając większość zwykłych myszy do gier stacjonarnych, oraz dwa lub trzy przyciski kciukowe. W większości gier strzelanek pierwszoosobowych i trzecioosobowych odpowiadają one odpowiednio: ogniu głównemu, wyborowi broni lub powiększeniu, ogniu drugorzędnemu lub celownikom żelaznym oraz działaniom związanym z granatami lub walką wręcz.

Myszki do strzelanek są stosunkowo proste, co pozwala graczom szybko przystosować się do wszelkiego rodzaju gier akcji przy użyciu tylko trzech palców. Oprócz przycisków zwiększania i zmniejszania DPI w droższych modelach, niektóre myszy do strzelanek mają przycisk precyzyjny lub “snajperski”, który po naciśnięciu tymczasowo obniża DPI, aby umożliwić oddawanie superczułych strzałów.

Myszy “MOBA” lub “MMO”: duże na przyciski

Masowo wieloosobowe gry online, takie jak World of Warcraft, gry strategiczne, takie jak Age of Empires, i gry MOBA, takie jak Noun of Other Noun League of Legends, mają pewne wspólne elementy konstrukcyjne: garść bardzo specyficznych, bardzo kontekstowych umiejętności, które niekoniecznie muszą być używane przez cały czas, ale muszą być szybko aktywowane, aby pozostać konkurencyjnym. Tak narodziła się mysz “MMO” z szaloną siatką 12 przycisków tylko dla kciuka.

Myszy MMO są doskonałe do gier, w których korzysta się z wielu niestandardowych umiejętności lub grup jednostek. Nowi gracze muszą się do nich przyzwyczaić, nie mówiąc już o tym, że trzeba się sporo nakombinować, aby wybrać idealne umiejętności lub jednostki dla każdego przycisku. Mniejsze, trudniejsze do odróżnienia przyciski kciuka sprawiają, że są one mniej idealne do szybszych gier akcji i strzelanek.

Myszy oburęczne: Southpaw’s Special

Większość leworęcznych graczy – w tym ja – po prostu grymasi i znosi to, jeśli chodzi o myszy, używając naszych prawych rąk tak, jak nasi okrutni antysinisterzy. Jednak dla tych, którzy odmawiają kompromisu, firmy produkujące sprzęt do gier oferują kilka opcji dla leworęcznych – lub, częściej, opcji dla oburęcznych, z idealnie symetrycznymi korpusami i przyciskami, a nie korpusami zakrzywionymi dla prawej ręki. Większość z nich wykorzystuje stosunkowo prosty układ przycisków w stylu shootera z przyciskami kciukowymi po obu stronach, z założeniem, że gracze będą wyłączać przyciski dla swojej wyłączonej ręki. Niektóre z nich są nawet wyposażone w wymienne blanki dla nieużywanych przycisków.

Mając to wszystko na uwadze, powinieneś być w stanie dość mocno zawęzić swoje poszukiwania. Jakiego rodzaju myszy szukasz? Jakiego rodzaju uchwytu używasz? Czy zależy Ci na dodatkowych funkcjach, takich jak oświetlenie RGB i profile na urządzeniu, czy też wystarczy Ci dowolne oprogramowanie? Rynek myszy do gier może wydawać się ogromny, ale po ograniczeniu rzeczy, które naprawdę mają znaczenie, powinieneś mieć łatwy czas na znalezienie idealnej myszy dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.