Jak wyczyścić swój komputer?

Możesz skonfigurować wentylatory jak tylko chcesz, użyć tylu filtrów przeciw kurzowych, ile tylko zdołasz zmieścić, i upewnić się, że twój komputer znajduje się z dala od dywanów i puchu na podłodze, ale w pewnym momencie kurz przyjdzie po nas wszystkich. Nie da się przed nim uciec, dlatego warto od czasu do czasu wyczyścić komputer, jeśli chcesz utrzymać temperaturę podzespołów na odpowiednim poziomie. Oto metody, których używamy, aby bezpiecznie i dokładnie wyczyścić nasze komputery.

Jak wyczyścić komputer?

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas czyszczenia obudowy, jest umożliwienie dopływu chłodnego, świeżego powietrza do obudowy i wypływu gorącego. Jeśli filtry przeciwkurzowe są zatkane lub wokół radiatorów zbiera się nadmiar kurzu, nie będzie to możliwe i system może się przegrzewać.

Aby temu zapobiec, należy zrobić wszystko, co możliwe, aby wyeliminować kurz i pozostawić system świeżym i czystym.

Uwaga: Podczas czyszczenia komputera lub jego komponentów musisz szczególnie uważać na uszkodzenia statyczne. Idealnym rozwiązaniem jest użycie opaski antystatycznej, ale jeśli nie masz jej pod ręką, pamiętaj o regularnym uziemieniu się poprzez dotykanie obudowy lub zasilacza.

Przed rozpoczęciem

  • Załóż maskę przeciwpyłową lub respirator, jeśli chcesz uniknąć wdychania pyłu i zanieczyszczeń usuwanych z obudowy.
  • Wyłącz komputer i odłącz kabel zasilający od tyłu. Jeśli chcesz być wyjątkowo bezpieczny, odłącz wszystko.
  • Jeśli to możliwe, przenieś komputer w miejsce o dobrej wentylacji lub przynajmniej otwórz okno lub drzwi, aby wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze.
  • Zdejmij panele boczne i (jeśli to możliwe) przedni panel obudowy.

Narzędzia, które pomogą

  • Ściereczka z mikrofibry – możesz chcieć coś w nią wetrzeć.
  • Sprężone powietrze – spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli chcesz wyczyścić cokolwiek w komputerze, zawsze warto mieć jedno z nich pod ręką.
  • Minipodciśnienie/dmuchawa – jeśli masz już dość kupowania sprężonego powietrza, możesz je kupić całkiem tanio. Nie są one tak bezpośrednie ani tak mocne, ale wykonają swoją pracę i możesz je po prostu naładować, zamiast potrzebować nowego pojemnika.
  • Antystatyczna opaska na rękę – możesz użyć swojego futerału do uziemienia, ale taka opaska nigdy nie jest złym pomysłem.
  • Narzędzia – w zależności od obudowy i części możesz potrzebować śrubokrętów lub specjalnych końcówek, aby otworzyć urządzenie.

Jak oczyścić komputer

brudny komputer

Pozbądź się kurzu – Kurz jest jednym z największych wrogów, jeśli chodzi o utrzymanie komputera w czystości.

Prawdopodobnie już przy przenoszeniu komputera wznieciłeś mnóstwo kurzu, więc użyj odkurzacza, aby posprzątać kurz, który znalazł się na podłodze. Nie używaj jednak odkurzacza bezpośrednio do wnętrza obudowy, ponieważ istnieje realne ryzyko uszkodzenia statycznego.

Użyj pojemnika z powietrzem lub dmuchawy, aby usunąć jak najwięcej kurzu z komputera. W ten sposób można często wykonać całkiem dobre czyszczenie bez konieczności wyjmowania jakichkolwiek komponentów.

Jeśli komputer nie był czyszczony od dłuższego czasu, istnieje duża szansa, że kurz osadził się na wentylatorach, otworach wentylacyjnych i radiatorach. W takim przypadku szybkie odkurzenie może nie wystarczyć.

Wyjmij wszystko, co chcesz wyczyścić – Jeśli wystawiasz swój komputer na widok publiczny jak dzieło sztuki, a nie jak funkcjonalne narzędzie lub maszynę do grania, będziesz chciał zrobić coś więcej niż tylko lekko go odkurzyć. W tym celu zalecamy wyjęcie wszystkiego z obudowy. Oznacza to, że musisz na nowo zorganizować wszystkie kable, opróżnić pętlę chłodzenia wodnego i odczepić wszystkie uchwyty na dyski. Efekt końcowy jest jednak tego wart.

Uwaga: Nadal zalecamy stosowanie antystatycznej opaski na nadgarstek podczas pracy z jakimikolwiek komponentami. Jeśli nie masz jej pod ręką, co jakiś czas dotykaj obudowy komputera, aby się uziemić.

Jeśli tylko kilka rzeczy wymaga intensywnego czyszczenia, nie krępuj się ich wyjąć. Mimo to warto od czasu do czasu przeprowadzić gruntowne czyszczenie, a teraz jest na to najlepsza pora. Pamiętaj o ponownym nałożeniu pasty termicznej po usunięciu synchronizatora ciepła.

Rozłóż – rozłóż wszystko, co usunąłeś, na nieprzewodzącej powierzchni. To powinno dać Ci możliwość zobaczenia, co naprawdę wymaga uwagi przy czyszczeniu. W tym czasie możesz je jeszcze raz przemyśleć za pomocą sprężonego powietrza lub dmuchawy.

Wytrzyj wszystko – weź niestrzępiącą się szmatkę i wytrzyj wszystkie widoczne nagromadzenia kurzu. Zwróć szczególną uwagę na wszelkie szczeliny, plastikowe osłony i radiatory. Dokładnie wyczyść też wszystkie filtry przeciw kurzowe. W przypadku wentylatorów możesz przytrzymać łopatki, aby lepiej je wyczyścić.

Użyj trochę izopropylu – jeśli są jakieś odciski palców, tłuste ślady lub inne uporczywe zabrudzenia, użyj wacików i alkoholu izopropylowego lub jego odpowiednika, aby je wyczyścić. Bądź bardzo ostrożny i oczywiście pozostaw je do wyschnięcia przed ponownym złożeniem.

Otwieranie komponentów – W niektórych komponentach, takich jak karta graficzna, może gromadzić się kurz. Czyszczenie ich może wymagać rozebrania karty, co jest możliwe, jeśli masz odpowiednie narzędzia (często potrzebne są małe końcówki sześciokątne i Torx). Miejmy nadzieję, że nie będzie to konieczne, ale jeśli twój komputer był wyjątkowo zakurzony, w środku mogą znajdować się resztki kurzu.

Niektórych elementów, takich jak wnętrze zasilacza, nie da się skutecznie wyczyścić bez rozebrania go na części i unieważnienia gwarancji. Może to być również niebezpieczne. Zamiast tego zalecamy użycie puszki ze sprężonym powietrzem z dołączoną długą słomką i przedmuchanie jej, aby usunąć uporczywy kurz. Po ponownym włączeniu urządzenia jego wentylator i naturalny przepływ powietrza powinny wydmuchać z tyłu urządzenia wszelki rozluźniony kurz.

Po zakończeniu czyszczenia złóż wszystko z powrotem. Skorzystaj z okazji, aby trochę pokierować kablami, ponieważ może to pomóc uniknąć gromadzenia się kurzu, zapewniając czystszy przepływ powietrza przez system.

Jak często powinienem czyścić swój komputer?

Aby utrzymać system w dobrym stanie, zalecamy lekkie odkurzanie przynajmniej co trzy do sześciu miesięcy lub częściej, jeśli masz zwierzęta lub mieszkasz w szczególnie zakurzonym otoczeniu. Jeśli chodzi o gruntowne czyszczenie, zalecamy je co sześć miesięcy do roku, jeśli chcesz utrzymać najwyższą wydajność, lub co najmniej co kilka lat, aby uniknąć potencjalnych problemów z przegrzaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.