Jak złożyć komputer do gier? Instrukcja krok po kroku

Budowa własnego komputera może wydawać się trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza dla początkującego użytkownika. Możesz się obawiać, że jest to zbyt skomplikowane, zbyt drogie lub zbyt czasochłonne, ale wcale nie musi tak być.

W tym poradniku wyjaśnimy, jak krok po kroku zbudować komputer, zaczynając od określenia potrzeb, zrozumienia różnych części komputera, a kończąc na przeprowadzeniu Cię przez proces budowy komputera.
Aby uzyskać wizualne instrukcje, kliknij na poniższe filmy, w których członkowie zespołu Crucial przeprowadzą Cię przez cały proces.

Co warto wiedzieć przed budową komputera PC?

Krok 1 – Co chcesz zbudować?

Podobnie jak w przypadku każdej innej konstrukcji, najlepszym początkiem jest zrozumienie, co chcesz stworzyć. Łatwo jest zostać przytłoczonym przez wszystkie zmienne i opcje w budowie komputera PC – wiedza o tym, czego chcesz, pomaga usprawnić te wybory.

Twój komputer może być zbudowany dla różnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym graczem szukającym niestandardowego komputera do gier, studentem prowadzącym badania i edytującym materiały, czy kimś, kto używa komputera do codziennych zadań, budowa komputera PC może pomóc w spersonalizowaniu go pod kątem Twoich potrzeb. Kiedy już wiesz, jaki rodzaj komputera chcesz, będziesz rozumieć, jaki rodzaj sprzętu potrzebujesz – są to elementy, które tworzą komputer i określają jego wydajność.

Możesz uzyskać największą wydajność komputera przy niższych kosztach ogólnych, inwestując w odpowiednie komponenty od samego początku.

Krok 2 – Jakie części będą Ci potrzebne

Kiedy już zdecydujesz, jaki rodzaj komputera chcesz zbudować, możesz rozpocząć badania i zakup sprzętu.

Zasadnicze komponenty komputera to:

 • płyta główna
 • procesor (CPU)
 • pamięć masowa (dysk twardy lub SSD)
 • pamięć (RAM)

Są to “wnętrzności” komputera i mają największy wpływ na ogólną wydajność Twojego systemu. Dla porównania, pozostałe elementy – takie jak obudowa, system operacyjny (OS), monitor, mysz, zasilacz i klawiatura – mają mniejszy wpływ na wydajność.

Płyta główna

Płyta główna jest płytką drukowaną, która łączy wszystko razem – twój sprzęt, zasilacz i karty graficzne – więc jest to pierwszy element, który będziesz chciał wybrać.

Płyta główna dyktuje fizyczny współczynnik kształtu i rozmiar budowy komputera, ale także określa, jakie inne elementy sprzętu mogą być używane przez komputer. Na przykład płyta główna określa moc procesora, którą może obsłużyć komputer, technologię pamięci (DDR5, DDR4, DDR3, itp.), współczynnik kształtu pamięci masowej (2,5 cala, mSATA lub m.2) i interfejs pamięci masowej (SATA lub PCIe). (Jeśli te terminy są dla Ciebie niejasne, zapoznaj się z naszymi wyjaśnieniami dotyczącymi generacji technologii pamięci i współczynników kształtu pamięci masowej).

Nawet jeśli będziesz chciał wybrać płytę główną na podstawie innych kompatybilnych komponentów – takich jak pamięć RAM, z którą jest kompatybilna – płyta główna powinna być punktem wyjścia.

Procesor/Centralna jednostka obliczeniowa (CPU)

Procesor to silnik komputera, który wyznacza oczekiwania dotyczące wydajności całej konstrukcji. Procesor zapewnia moc obliczeniową i instrukcje odpowiedzialne za wszystkie operacje wykonywane przez komputer.

Wybierając procesor do zainstalowania, należy zwrócić uwagę na liczbę gigaherców (GHz) – im wyższa liczba GHz, tym szybszy procesor. Jednak większa liczba GHz oznacza również, że procesor zużywa więcej energii, co prowadzi do wyższych temperatur systemu, które wymagają lepszego przepływu powietrza lub odprowadzania ciepła z komputera. To prawdopodobnie oznacza, że będziesz musiał dodać do swojej konstrukcji również system chłodzenia.

Pamięć (RAM)

Dodanie pamięci (RAM) jest jednym z najszybszych, najłatwiejszych i najtańszych sposobów na zwiększenie wydajności komputera, który budujesz. Pamięć RAM daje systemowi więcej dostępnego miejsca do tymczasowego przechowywania danych, które są używane, więc pomaga wykonywać jednoczesne zadania, takie jak posiadanie kilku kart otwartych podczas surfowania po Internecie bez długich czasów ładowania.

Nawet usługi i procesy działające w tle, takie jak aktualizacje systemu, mogą pobierać dane z pamięci RAM, dlatego tak ważne jest posiadanie jak największej ilości pamięci. Im więcej rzeczy, o których musi myśleć Twój komputer, tym więcej pamięci będzie potrzebował.
Wybór najlepszej pamięci RAM dla twojego systemu obejmuje dwie rzeczy: kompatybilność i ilość pamięci RAM, jaką może obsłużyć twój system. Po pierwsze, zidentyfikuj rodzaj modułu, którego używa Twój system poprzez współczynnik kształtu (fizyczna forma modułu – generalnie, komputery stacjonarne używają UDIMM, laptopy używają SODIMM), a następnie dowiedz się, jaką technologię pamięci (DDR5, DDR4, DDR3, itd.) obsługuje Twój system.

Po drugie, Twój system może obsłużyć tylko tyle GB pamięci. Jeśli kupisz 64 GB pamięci RAM, a twój komputer może obsłużyć tylko 16 GB, to jest 48 GB zmarnowanej pamięci, której nie możesz wykorzystać. Nie każdy potrzebuje takiej samej ilości pamięci RAM – zastanów się realistycznie, ile pamięci RAM potrzebujesz do swojego komputera.

Istnieje prosty sposób na znalezienie kompatybilnych aktualizacji: pobierz Crucial® System Scanner i pozwól mu wykonać pracę za Ciebie. Wyświetla on ilość aktualnie posiadanej pamięci, maksymalną pojemność pamięci komputera oraz dostępne uaktualnienia dla konkretnego systemu. Korzystanie ze skanera systemowego jest bezpieczne, nic nie kosztuje i gwarantuje zgodność produktu przy zamówieniu na Crucial.com.

Pamięć masowa (SSD)

Pliki i dane są zapisywane na dysku twardym (HDD) lub na dysku półprzewodnikowym (SSD). Chociaż dyski twarde tradycyjnie zapewniają większą ilość pamięci masowej za wyższą cenę, dyski SSD zasadniczo je zdezaktualizowały – działają średnio 6x szybciej i są 90x bardziej energooszczędne niż dyski twarde. Różnica w prędkości wynika z tego, jak różne typy urządzeń pamięci masowej ładują dane (odczyt) i zapisują lub przenoszą dane (zapis). Dyski twarde wykorzystują małe mechaniczne części ruchome i wirujące talerze, natomiast dyski SSD wykorzystują technologię NAND flash. Różnica ta przekłada się na większą szybkość, wydajność i trwałość, ponieważ małe części mechaniczne i wirujące talerze są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia fizyczne niż pamięć NAND.

Obudowa, wentylatory i zasilacz

Rodzaj budowanego komputera wpłynie również na rodzaj obudowy, wentylatora i zasilacza, którego będziesz musiał użyć. Jeśli tworzysz wydajnego konia roboczego, będziesz potrzebował solidnego zasilacza, aby wszystko działało. Będziesz też potrzebował obudowy z optymalnym przepływem powietrza wewnątrz i wentylatorami, aby wydalić gorące powietrze, które mogłoby potencjalnie uszkodzić system. Opaski zaciskowe są bardzo pomocne w zarządzaniu wszystkimi kablami wewnątrz platformy, a konsolidacja kabli pomaga poprawić przepływ powietrza.

Krok 3 – Budowa komputera z uwzględnieniem budżetu

Budowa komputera z uwzględnieniem budżetu

Kwota pieniędzy wydawanych na części komputerowe może być bardzo różna, więc warto mieć w głowie realistyczny budżet. Większość konstruktorów chce uzyskać lepszą (lub przynajmniej dorównać) wydajność wstępnie zbudowanych komputerów, ale wszystkie te niestandardowe aktualizacje mogą prowadzić do nieco droższych kosztów końcowych. Spodziewaj się, że zapłacisz więcej, jeśli zależy ci na jak najlepszej wydajności wszystkich komponentów komputera. Szybsze procesory kosztują więcej niż wolniejsze, a pamięć i dyski SSD o większej liczbie GB kosztują więcej niż te o mniejszej liczbie GB.

Ponieważ pamięć i magazynowanie pochłaniają dużą część kosztów nowego komputera, zbudowanie własnego PC daje Ci możliwość zaoszczędzenia na tych komponentach, jeśli chcesz. Chociaż koszty pamięci RAM i dysków SSD rosną wraz z ilością oferowanych przez nie GB, są one tańsze niż zakup preinstalowanych komponentów, które często są nieodpowiednie i wymagają szybkiej modernizacji.

Krok 4 – Jak zbudować swój komputer

Budowa to moment, w którym zaczyna się robić naprawdę ciekawie! Zanim przejdziemy do procesu budowy, zebraliśmy nasze trzy najważniejsze wskazówki.

Najlepsze wskazówki dotyczące budowy komputera:

 • Przygotuj dużą przestrzeń roboczą, aby zachować porządek podczas budowy – nic nie jest bardziej frustrujące niż brak możliwości znalezienia tego, czego szukasz.
 • Noś pasek na rękę zapobiegający wyładowaniom elektrostatycznym (ESD) lub uziemiaj się dotykając niepomalowanej metalowej powierzchni, aby zapobiec powstawaniu ładunków elektrostatycznych. Energia statyczna jest jednym z niewielu sposobów na uszkodzenie sprzętu.
 • Miej pod ręką puszkę sprężonego powietrza, aby usunąć kurz i drobne zanieczyszczenia z interfejsu, zwłaszcza podczas instalacji procesora, pamięci i dysku SSD.

Dodanie sprzętu

Trochę trudno jest podać jasno napisane instrukcje krok po kroku dotyczące instalacji procesora i zasilacza na płycie głównej, a następnie umieszczenia płyty głównej w obudowie. Instalacja i montaż części nie są skomplikowane, ale istnieje możliwość wystąpienia błędów. Zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi każdego komponentu w celu uzyskania dokładnych instrukcji.

Instalowanie pamięci

Pamięć RAM to najprostszy sprzęt do zainstalowania podczas budowy peceta. Podzieliliśmy ją na cztery etapy:

 • Zlokalizuj gniazda pamięci na płycie głównej.
 • Przytrzymaj moduły pamięci z boku, aby nie dotykać chipów i złotych pinów.
 • Wyrównaj wycięcia na module z grzbietem w gnieździe, a następnie mocno wciśnij moduł na miejsce, aż usłyszysz kliknięcie.
 • Podczas naciskania zauważ, że do pełnej instalacji modułu potrzeba nacisku.

Instalacja dysku twardego lub SSD

W zależności od rodzaju zakupionego dysku SSD (2,5-calowy, mSATA lub M.2), instalacja wymaga podłączenia dysku do interfejsu pamięci masowej, a następnie umieszczenia go we wnęce napędu (w przypadku 2,5-calowego dysku SSD). Jeśli szukasz możliwie największej pojemności i masz bardzo ograniczony budżet, dysk twardy może być atrakcyjną opcją.

Czas uruchomić swój nowy komputer!

Gdy twój system jest już złożony, nadszedł czas na wielki moment – naciśnij przycisk zasilania!

Upewnij się, że monitor i klawiatura są podłączone do komputera, a jeśli wszystko działa poprawnie, pojawi się ekran, na którym możesz wejść do BIOS-u systemu.

Jeśli masz płytę lub pendrive z systemem operacyjnym, włóż ją do odpowiedniego napędu, uruchom komputer i będziesz mógł zainstalować system operacyjny. W tym momencie montaż dobiegł końca – gratulacje, teraz zbudowałeś swój własny komputer PC!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.