Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

Zdjęcia cyfrowe są łatwo przechwytywane za pomocą dzisiejszej technologii przy użyciu aparatów fotograficznych, smartfonów, iPadów, a nawet monitorów komputerowych. Wgrywanie zdjęć na strony internetowe lub wysyłanie ich do znajomych jest zazwyczaj proste, jeśli rozmiar pliku nie jest zbyt duży.

Wiele witryn ogranicza rozmiar zdjęć profilowych i pocztowych, aby utrzymać prędkość pasma w ruchu. Duże pliki graficzne zajmują również znaczną część ogólnego miejsca na dysku twardym. Sposób zmiany rozmiaru zdjęcia z dużego na mniejsze zależy od używanego urządzenia i systemu operacyjnego.

Z telefonów i innych urządzeń przenośnych

Smartfon jest najczęstszym urządzeniem, na którym robi się zdjęcia, ale duże zdjęcia zajmują dużo miejsca w pamięci. Zmiana rozmiaru pliku może wymagać pobrania aplikacji innej firmy lub przeniesienia pliku do komputera.

Jednym z szybkich sposobów na zmianę rozmiaru pliku za pomocą iPhone’a jest wysłanie zdjęcia pocztą e-mail do osoby lub do siebie na inne konto e-mail. Program pocztowy zapyta Cię, czy chcesz wysłać zdjęcie jako mały, średni czy duży plik. Wybór małego lub średniego pliku zmniejsza rozmiar pliku.

Należy pamiętać, że nie jest to równoznaczne z zachowaniem rozdzielczości. Najmniejsze pliki mogą być rozpikselowane, co oznacza, że obraz może wydawać się ziarnisty lub “klockowaty”.

Aplikacje innych firm zmniejszają całkowity rozmiar zdjęć, gdy są one jeszcze w telefonie, dzięki czemu nie trzeba ich wysyłać pocztą e-mail ani pobierać. W przypadku iPhone’ów aplikacja Shrink My Pictures jest jedną z kilku aplikacji dostępnych w App Store. Po pobraniu uruchom aplikację, która poleci Ci dodać zdjęcia. Otworzy się cała biblioteka Zdjęcia. Wybierz zdjęcie lub zdjęcia, na których chcesz zmniejszyć rozmiar pliku, i wybierz opcję Done. Na karcie Opcje znajdziesz ustawienia kompresji, które pozwolą Ci utrzymać jakość ważnych zdjęć na jak najwyższym poziomie.

Należy pamiętać, że kompresja zdjęcia obniża jego jakość.

Aplikacja Photo Compress dostępna w Google Play robi to samo dla użytkowników Androida. Pobierz aplikację i uruchom ją. Wybierz zdjęcia do skompresowania i dostosuj ich rozmiar, wybierając opcję Zmień rozmiar obrazu. Pamiętaj, aby zachować proporcje obrazu, aby zmiana rozmiaru nie zniekształciła wysokości ani szerokości zdjęcia.

Zmiana rozmiaru zdjęcia na komputerze Mac

Otwórz obraz w programie Podgląd, który jest dostępny na wszystkich komputerach Mac. Wybierz Narzędzia, a następnie Dopasuj rozmiar. Zostanie otwarte okno wyskakujące z polami, w których można wpisać nową wysokość lub szerokość obrazu. Zaznacz pole wyboru, aby skalować proporcjonalnie, aby uniknąć zniekształcenia obrazu o zmienionym rozmiarze. Usunięcie zaznaczenia opcji Resample Image (Próbkuj obraz) przed dostosowaniem rozmiaru spowoduje, że szczegóły zostaną zachowane, ale plik będzie większy. Zapisz plik pod nową nazwą, aby zachować oryginalny obraz.

Zmiana rozmiaru obrazu w systemie Windows

Otwórz obraz w programie, w którym pracujesz, takim jak Word lub PowerPoint. (Możesz go również otworzyć w programie Picture Manager, jeśli używasz wersji pakietu Office starszych niż 2013). Kliknij menu Format w swoim programie, a następnie wybierz opcję Kompresja obrazów. Poszukaj ikony obrazu ze strzałkami skierowanymi w rogi obrazu. To jest przycisk kompresji. Zaznacz go i wybierz żądaną rozdzielczość lub rozmiar. Upewnij się, że pole wyboru Zastosuj tylko do tego obrazu jest zaznaczone, jeśli chcesz dostosować tylko jeden obraz, a nie każdy obraz w dokumencie. Zapisz plik

Photoshop i inne programy

Oprogramowanie do edycji obrazów, takie jak Adobe Photoshop, GIMP i Skitch, umożliwia różne poziomy edycji, zmiany rozdzielczości obrazu i manipulację obrazem. To oprogramowanie jest często używane do czegoś więcej niż tylko do zmiany rozmiaru obrazu, ale zmiana rozmiaru jest łatwa, gdy jest potrzebna. Instrukcje do tych programów można znaleźć w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.