Jak zrobić Print Screen w Windows 10?

Zrzut ekranu to szybki i łatwy sposób na uchwycenie części lub całości ekranu, od obrazu, który chcesz opatrzyć adnotacją i udostępnić, lub chcesz wyciąć i zapisać. W Windows 10 istnieje para wbudowanych narzędzi — Snip & Sketch i Snipping Tool — jak również kilka skrótów klawiaturowych do przechwytywania zrzutów ekranu.

Microsoft wprowadził narzędzie Snip & Sketch do robienia zrzutów ekranu w Windows 10 kilka lat temu, ale dopiero niedawno dokonał zmiany w aplikacji, która w końcu doprowadziła mnie do przyjęcia go i pożegnania się z wypróbowanym i prawdziwym narzędziem Snipping Tool. (Bez urazy, Snipping Tool. Dobrze nam się razem pracowało).

Snip & Sketch

Narzędzie Snip & Sketch jest łatwiejsze w dostępie, udostępnianiu i dodawaniu adnotacji do zrzutów ekranu niż stare narzędzie Snipping Tool. I może teraz przechwytywać zrzut ekranu okna na pulpicie, co było zaskakującym pominięciem, gdy aplikacja została wprowadzona po raz pierwszy, i co sprawiło, że do niedawna byłem w Team Snipping Tool.

Najprostszym sposobem na wywołanie Snip & Sketch jest skrót klawiszowy Windows + Shift + S. Można też znaleźć narzędzie Snip & Sketch wymienione na alfabetycznej liście aplikacji dostępnych z przycisku Start, a także w panelu powiadomień, gdzie jest wymienione jako Screen snip. Możesz też po prostu poszukać go w wyszukiwarce, jeśli nie zapamiętałeś skrótu klawiaturowego. (Jeśli regularnie robisz zrzuty ekranu, polecam przypiąć aplikację do paska zadań).

Albo skrót klawiaturowy lub przycisk powiadomienia będzie przyciemnić ekran i otwierać małe menu na górze ekranu, które pozwala wybrać, jaki typ zrzutu ekranu chcesz wziąć – prostokątne, free-form, okno lub na pełnym ekranie. Po zrobieniu zrzutu ekranu, zostanie on zapisany w schowku i pojawi się na chwilę jako powiadomienie w prawym dolnym rogu ekranu. Kliknij powiadomienie, aby otworzyć zrzut ekranu w aplikacji Snip & Sketch i dodać do niego adnotacje, zapisać go lub udostępnić. (Jeśli przegapisz powiadomienie, otwórz panel powiadomień, a zobaczysz, że tam jest.

Jeśli otworzysz aplikację Snip & Sketch z menu Start lub wyszukując ją, zamiast małego panelu na górze ekranu otworzy się okno Snip & Sketch. Stąd musisz kliknąć przycisk Nowy w lewym górnym rogu, aby zainicjować przechwytywanie ekranu i otworzyć mały panel. Jest to dodatkowy krok, aby przejść w ten sposób, ale to również pozwala opóźnić zrzut ekranu. Kliknij przycisk strzałki w dół obok przycisku Nowy, aby opóźnić zrzut o 3 lub 10 sekund.

Snipping Tool

Narzędzie do wycinania jest dostępne od czasu systemu Windows Vista. System Windows od kilku lat ostrzegał, że narzędzie do wycinania jest wycofywane, ale wciąż jest obecne. Narzędzie Snipping Tool zostało usunięte z listy aplikacji w menu Start, ale jest łatwo dostępne poprzez pasek wyszukiwania.

Kliknij przycisk Nowy, aby rozpocząć proces robienia zrzutu ekranu. Domyślnym typem zrzutu jest zrzut prostokątny, ale można też robić zrzuty w dowolnym kształcie, na pełnym ekranie i w oknie.

Narzędzie Wycinanie nie zapisuje zrzutów ekranu automatycznie – musisz je ręcznie zapisać w narzędziu przed wyjściem – ale automatycznie kopiuje zrzuty do schowka.

Drukowanie ekranu

Aby przechwycić cały ekran, dotknij klawisza Print Screen (czasami oznaczanego jako PrtScn). Twój zrzut ekranu nie zostanie zapisany jako plik, ale zostanie skopiowany do schowka. Będziesz musiał otworzyć narzędzie do edycji obrazów (takie jak Microsoft Paint), wkleić zrzut ekranu do edytora i zapisać plik stamtąd.

Możesz również ustawić przycisk PrtScn tak, aby otwierał narzędzie Snip & Sketch, przechodząc do Ustawienia > Ułatwienia dostępu > Klawiatura i włączając opcję Użyj przycisku PrtScn do otwierania zrzutu ekranu pod skrótem Print Screen.

Klawisz Windows + Print Screen

Aby przechwycić cały ekran i automatycznie zapisać zrzut ekranu, stuknij klawisz Windows + klawisz Print Screen. Ekran na krótko przyciemni się, aby wskazać, że właśnie wykonałeś zrzut ekranu, a zrzut ekranu zostanie zapisany w folderze Pictures > Screenshots.

Alt + Print Screen

Aby zrobić szybki zrzut ekranu aktywnego okna, użyj skrótu klawiaturowego Alt + PrtScn. Spowoduje to przyciągnięcie aktualnie aktywnego okna i skopiowanie zrzutu ekranu do schowka. Aby zapisać zrzut, musisz otworzyć go w edytorze obrazów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.