Jakie są najczęstsze usterki laptopów?

Podobnie jak urządzenia telefonii komórkowej, laptopy również mogą ulec uszkodzeniu i istnieje wiele punktów naprawy laptopów, które są po to, aby użytkownicy mogli mieć naprawione swoje ukochane laptopy.

W tym artykule, będziemy mówić o najczęstszych awarii laptopów. Na początek omówimy trochę o historii Laptopów.

Laptopy są znane jako lekkie i przenośne komputery. Laptopy są bardzo popularne wśród grup studentów, biznesmenów i ludzi, którzy lubią używać swoich komputerów w podróży. Ze względu na ich poręczność, laptopy mogą być bardziej kosztowne niż normalne komputery. Nawet będąc przenośnym, laptopy mogą być tak potężne jak komputery, a także prezentują opcję bycia podłączonym do zewnętrznych klawiatur i monitorów.

Kiedy mówimy o historii laptopów, to idzie z powrotem do lat 70-tych i 80-tych. To był czas, kiedy podejmowano liczne próby stworzenia małych i przenośnych komputerów osobistych. W tym czasie powstało wiele prototypów, dlatego trudno powiedzieć, kto wymyślił pierwszego laptopa. Jednak uważa się, że The Grid Compass to pierwszy przenośny komputer, który pojawił się w 1982 roku. W latach dziewięćdziesiątych wielkie nazwy w branży komputerowej, takie jak Apple, Dell Latitude i Gateway, zaczęły konkurować w produkcji laptopów. Pierwsza wersja systemu operacyjnego Windows, która usprawniła projektowanie laptopów, została stworzona przez Microsoft w 1995 roku.

To był krótki przegląd historii laptopów. W dzisiejszych czasach laptopy dominują na rynku. Sprzedaż laptopów wprowadzanych na rynek przez dużych producentów rośnie w szybkim tempie. Nie ma zaprzeczenia w przenośności i poręczności laptopów w porównaniu do komputerów PC. Więc nie możemy winić użytkowników do porzucenia ich PC i przejść do laptopów.

Wraz z rosnącym postępem technologicznym, producenci robią potężne laptopy do gier, aby przyciągnąć populację, która jest zainteresowana graniem w gry wideo na swoich komputerach. Jest to również jeden z powodów, dla których wiele osób jest skłonnych kupić laptopy, ponieważ mogą one spełniać swoje potrzeby rozrywki w podróży.

Teraz, jak wiemy, że wiele osób decyduje się na zakup i korzystanie z laptopów, istnieje wiele awarii lub problemów, że są one w obliczu. Podobnie jak inne gadżety, laptopy są również wrażliwe i podatne na uszkodzenia i naprawy.

Pewnie słyszeliście, że wiele osób upuszcza swoje telefony i łamie je, ale jest też wiele osób, które nieuważnie korzystają ze swoich laptopów i kończą dokonując wielu napraw laptopów. Istnieją pewne naprawy, które użytkownicy muszą zrobić, ponieważ ich laptop starzeje się. Pewnie słyszałeś powiedzenie. “Nic nie trwa wiecznie”, co oznacza, że w miarę starzenia się laptopa zacznie on napotykać pewne awarie, z którymi trzeba sobie poradzić.

Najpierw wymienimy wszystkie najczęstsze awarie laptopa. Następnie omówimy je bardziej szczegółowo i jak możesz je naprawić.

  • Niedziałająca bateria
  • Uszkodzony ekran
  • Uszkodzony dysk twardy
  • Awaria zawiasu
  • Awaria płyty głównej
  • Awaria wentylatora CPU
  • Uszkodzenie od wody

Teraz porozmawiajmy o każdym z nich szczegółowo.

Niedziałająca bateria:

Dla nas główną zaletą laptopa jest to, że można go zabrać i używać wszędzie przez dłuższy czas. Jednak jest tutaj jeden haczyk. Abyśmy mogli korzystać z laptopa wszędzie przez dłuższy czas, laptop musi mieć dobrą baterię. Co z tego, że mamy laptopa, skoro cały czas musimy trzymać ładowarkę podłączoną do prądu, prawda?

Jest to jedna z najczęstszych awarii, jaka może przytrafić się laptopowi – szwankująca bateria. Kiedy kupujesz nowy laptop, to na pewno daje wielki czas baterii, ale w miarę upływu czasu, może zacząć doświadczać słabe lub mniej żywotność baterii. Jest to spowodowane przez umierającą baterię.

Innym symptomem tego, że Twój laptop ma słabą baterię jest to, że ładuje się bardzo wolno lub nie ładuje się w ogóle. Niektórzy mogą powiedzieć, że gniazdo DC jest zbyt luźne w tym scenariuszu. Więc jeśli twój problem może być rozwiązany przez regulację wtyczki, gniazdo DC jest luźne, i musisz dostać to naprawione. Jeśli tak nie jest, to trzeba zmienić baterię laptopa. Istnieje wiele tutoriali dostępnych online, które mogą poprowadzić Cię jak zmienić baterię laptopa.

Na początek możesz spróbować wyjąć baterię i podłączyć ją. Jeśli problem pozostaje, nie masz innej opcji niż wziąć go do sklepu naprawy laptopów i mieć baterię wymienione. Możesz znaleźć świetne oferty na baterie do laptopów na internetowych sklepach detalicznych, takich jak Allegro. Jeśli nie chcesz, aby zmienić baterię siebie, bardzo zalecamy, aby wziąć laptopa do eksperta technika, który wie, jak zrobić to skutecznie.

Zepsuty ekran:

Wraz z zaletami, takimi jak przenośność, laptopy są uważane za bardzo wrażliwe, jak również. Jedną z najbardziej delikatnych części laptopa jest jego ekran. Widzieliśmy, jak wiele osób upuszcza swoje laptopy na ziemię i kończy z uszkodzonymi ekranami.

Jest to również jeden z najczęstszych awarii laptopów. Może być wiele problemów z ekranem laptopa. Niektóre ekrany laptopów może nie pokazać nic w ogóle, podczas gdy niektóre mogą pokazać słaby wyświetlacz lub widzimy wielobarwne linie poziome lub pionowe. Wyświetlanie pikselizowanych obrazów i migotanie na i poza są również niektóre z objawów uszkodzonego ekranu.

Oprócz upuszczenia laptopa z wysokości, mogą być inne scenariusze, które mogą uszkodzić ekran. Na przykład, zamknięcie laptopa z czymś pozostawionym na klawiaturze, jak telefon komórkowy lub pendrive, może spowodować pęknięcie ekranu lub awarii.

Gorąco sugerujemy, aby dbać o ekrany laptopów, ponieważ nie są one tanie. Jeśli jest drobna usterka i może być łatwo naprawione, to jest inna historia. W przypadku konieczności wymiany całego ekranu laptopa, będzie to duży hit na portfelu.

Ponownie, zalecamy, aby nie próbować wymienić lub naprawić ekran samodzielnie ze względu na jego delikatną naturę. Należy wziąć laptopa do pobliskiego sklepu naprawy laptopów i uzyskać go wymienić lub naprawić stamtąd.

Uszkodzony dysk twardy:

Inną bardzo częstą awarią, którą wiele warsztatów naprawczych naprawia, są niedziałające lub uszkodzone dyski twarde. To może być trudne do śledzenia, ponieważ objawy awarii dysku twardego są podobne do wielu innych awarii. Zazwyczaj system uruchomi się dobrze, ale zaczniesz doświadczać powolnej wydajności.

Inny scenariusz to taki, że po włączeniu laptopa urządzenie rozruchowe nie jest rozpoznawane. Innym objawem uszkodzonych dysków twardych jest wydawanie nietypowych dźwięków, takich jak szlifowanie lub tykanie. Jeśli obserwujesz któryś z tych objawów w swoim laptopie, nie powinieneś tracić czasu i zabrać go do warsztatu naprawy laptopów pilnie.

Jeśli nadal używasz zawodzącego dysku twardego, może to pogorszyć sytuację. Najgorszy scenariusz jest wtedy, gdy zignorować awarii dysku twardego i stracić wszystkie ważne dane, które są przechowywane na tym dysku twardym. Nadejdzie czas, kiedy nie będzie można uzyskać dostępu do żadnych danych na dysku twardym. Wtedy będzie bardzo trudno odzyskać dane z dysku bez wysyłania go do drogiej firmy odzyskiwania danych.

Dyski twarde do laptopa mogą okazać się kosztowne. Zwykle zależy to od modelu i producenta laptopa. Na przykład dyski twarde do MacBooków firmy Apple są droższe niż dyski twarde, które można zainstalować w laptopie firmy Dell.

Awaria zawiasu:

Każdy uwielbia regulować ekran swojego laptopa jak chce, prawda? Ciągłe użytkowanie laptopa może spowodować, że zawiasy nie spełnią swojej roli lub pękną. Jest to jedna z najczęstszych awarii laptopa. Ekran nie będzie w stanie utrzymać się w swojej pozycji, gdy zawiasy są uszkodzone. To może nawet prowadzić do uszkodzenia ekranu z powodu upadku lub flop wokół ekranu, gdy zawiasy są uszkodzone.

Zawiasy laptopa są delikatne i zazwyczaj nie są wykonane z najlepszego materiału. To jeden z powodów, dla których łatwo je złamać. Zawiasy mogą również ulec uszkodzeniu, gdy laptop zostanie otwarty poza kątem, pod którym powinien się zatrzymać lub gdy zostanie podniesiony za pokrywę.

Dobrą wiadomością jest to, że można je łatwo naprawić. Nie będzie Cię to kosztowało wiele w porównaniu z innymi naprawami. Możesz również znaleźć sposoby na utrzymanie laptopa otwartego, gdy zawiasy są uszkodzone, ale zalecalibyśmy, aby uzyskać ich naprawę tak szybko, jak to możliwe.

Uszkodzenie płyty głównej:

Jest to zdecydowanie najstraszniejsza i najdroższa awaria laptopa. Wiele starych laptopów o intensywnym użytkowaniu borykało się z tym problemem. Ta awaria wymaga większej wiedzy, ponieważ, aby naprawić płytę główną, cały laptop musi się rozejść. Następnie płyta zostanie wyjęta i naprawiona na poziomie mikroskopowym. Naprawa płyty głównej wymaga również bardzo drogiego sprzętu.

Główną przyczyną tej awarii jest problem z ciepłem. Jest to również znane jako zdarzenie termiczne. Jedynym sposobem, aby temu zapobiec jest więc utrzymywanie laptopa w jak najchłodniejszej temperaturze. Używanie laptopa na kolanach może również doprowadzić do awarii płyty głównej, ponieważ gdy używamy go na kolanach, wlot powietrza dla wentylatora wyciągowego, który znajduje się na spodzie, może być zasłonięty. To może okazać się bardzo niebezpieczne.

Innym środkiem ostrożności, który można podjąć w odniesieniu do tej kwestii jest pobranie i zainstalowanie darmowego oprogramowania użytkowego, które może monitorować temperaturę laptopa. Również jak laptop się starzeje, uruchomienie procesorów na 100% stale może również spowodować skok w temperaturze laptopa. Możesz spróbować uruchomić go na 95%, co da spadek temperatury rdzenia.

W przypadku, gdy laptop nadal się nagrzewa po normalnym użyciu, nie należy tracić czasu i wziąć go do sklepu naprawy i uzyskać go zbadać. To lepiej być ostrożnym niż mieć zapłacić więcej za naprawę płyty głównej, prawda?

Uszkodzenia wodne:

Zalany wodą

Kolejną awarią laptopa, która jest bardzo powszechna wśród użytkowników laptopów jest uszkodzenie wody. Wielu użytkowników przypadkowo rozlewa wodę lub napoje swoich laptopów. Może to prowadzić do wewnętrznych uszkodzeń, a nawet sprawić, że laptop będzie martwy. Możesz mieć szczęście, jeśli woda nie wykracza poza klawiaturę, i masz szansę uratować laptopa przed nieużywalnością.

Porozmawiamy o tym, co zrobić, gdy woda rozleje się na laptopie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wyłączenie laptopa i wyjęcie adaptera i baterii laptopa. Głównym celem jest upewnienie się, że przez jego obwody nie powinien przejść ani jeden prąd woltowy. Może to spowodować usmażenie obszarów z uszkodzeniem wodnym. Do usunięcia baterii z laptopa potrzebny będzie jakiś sprzęt. Następnie należy odłączyć wszystkie zewnętrzne sprzęty.

Teraz trzeba wysuszyć laptopa. Możesz użyć ręcznika lub suszarki do tego celu. Po tym, trzeba usunąć jak najwięcej sprzętu, jak można. Można znaleźć wiele tutoriali online, aby wiedzieć, jak usunąć dysk twardy, pamięć RAM lub inne odłączane elementy.

Teraz musisz pozwolić laptopowi wyschnąć i nie włączać go przez jakiś czas. Kiedy myślisz, że jest całkowicie wysuszony, złożyć go i włączyć go. Miejmy nadzieję, że będzie normalnie działał jak wcześniej.

Awaria wentylatora CPU:

Wentylator procesora jest zainstalowany, aby był chłodniejszy i zapobiegał jego nagrzewaniu. Pierwszym hałasem, który słyszysz po uruchomieniu laptopa, jest dźwięk włączającego się wentylatora CPU. Istnieje wiele przypadków, w których wentylator CPU przestał działać i jest to jedna z najczęstszych awarii laptopa.

Nie jest trudno stwierdzić, że wentylator CPU nie działa. Oprócz tego, że nie słyszysz dźwięku przy uruchamianiu, inne objawy mogą obejmować laptopa, który nagle się wyłącza i nawet nie uruchamia się ponownie, chyba że naciśniesz przycisk zasilania. Może to również spowodować, że laptop nie będzie już nawet uruchamiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.