Klawiatura mechaniczna czy klasyczna membranowa? Jakie są różnice?

Najlepsza odpowiedź: Klawiatury membranowe są bardziej miękkie, tańsze, ciche i nie posiadają funkcji “key rollover”. Klawiatury mechaniczne charakteryzują się płynniejszym działaniem przełączników, zapewniają lepsze sprzężenie zwrotne i mają funkcję “key rollover”. Są one jednak droższe, a także często głośne.

Jakie są różnice między membraną a mechaniczną?

Główną różnicą pomiędzy klawiaturami membranowymi i mechanicznymi jest ich odczucie. Klawiatury membranowe mają wyraźnie wyczuwalną “mulistość” podczas naciskania klawiszy ze względu na gumę znajdującą się pod nimi. Klawiatury mechaniczne posiadają sprężynowe przełączniki pod klawiszami, które płynnie uruchamiają się po naciśnięciu klawiszy, reagując na słyszalny dźwięk “kliknięcia”. Klawiatury mechaniczne dają użytkownikowi lepszą ogólną informację zwrotną niż membranowe, ale są też znacznie głośniejsze w porównaniu do względnej ciszy klawiatur membranowych.

Kolejną rzeczą, która często oddziela klawiatury membranowe od mechanicznych jest obecność key rollover. Dzięki tej funkcji klawiatura może z powodzeniem wykryć kilka różnych naciśnięć klawiszy w tym samym czasie, co jest nieocenione podczas grania w gry, w których występują kombinacje klawiszy (np. skakanie w kucki). Jest to również pomocne, jeśli szybko piszesz na klawiaturze. Bez funkcji “key rollover” klawiatury nie nadążają z wprowadzaniem danych ze względu na ich ograniczone przetwarzanie. Klawiatury mechaniczne zawsze mają key rollover, ale klawiatury membranowe prawie zawsze nie mają pełnego key rollover.

Jakie są różnice między membraną a mechaniczną

Klawiatury membranowe mają jednak jedną przewagę: przystępną cenę. Klawiatury membranowe są znacznie tańsze od mechanicznych, co sprawia, że są świetnym wyborem, jeśli masz ograniczony budżet. Mimo to, na rynku istnieje również kilka niedrogich klawiatur mechanicznych, więc klawiatury membranowe nie są pozbawione konkurencji w tej przestrzeni.

Którą z nich powinieneś wybrać?

Ostatecznie, wybór pomiędzy klawiaturą membranową a mechaniczną powinien być oparty na tym, czego potrzebujesz od swojej klawiatury. Jeśli spędzasz mnóstwo czasu pisząc na klawiaturze lub chcesz czegoś, co jest świetne do gier, powinieneś wybrać klawiaturę mechaniczną. Sprzężenie zwrotne w klawiaturach mechanicznych jest fantastyczne i jeśli tylko możesz poradzić sobie z hałasem (i wyższym kosztem), będziesz mieć znacznie płynniejsze pisanie i/lub doświadczenie w grach dzięki obsłudze pełnego przewijania klawiszy. Naszą ulubioną klawiaturą mechaniczną jest SteelSeries Apex Pro, która ma doskonały design, zapewnia niesamowite wrażenia podczas pisania i grania, a także jest wyposażona w fajną podpórkę pod nadgarstki i oświetlenie RGB.

Jeśli masz ograniczony budżet lub planujesz pisać tylko raz na jakiś czas, klawiatura membranowa jest najlepszym rozwiązaniem. Są one bardziej przystępne cenowo i nadal zapewniają dobre wrażenia z pisania, choć brak możliwości przewijania klawiszy sprawia, że nie są one dobrym wyborem, jeśli piszesz szybko lub grasz w gry. Jedną z naszych ulubionych klawiatur membranowych jest Razer Cynosa Chroma, która charakteryzuje się solidną konstrukcją, fajnymi lampkami i 10-klawiszowym rolloverem, który jest ograniczony w porównaniu z tym, co oferują klawiatury mechaniczne, ale mimo to jest pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.