Laptop dotykowy czy zwykły klasyczny? Jakie są różnice?

Szukanie nowego laptopa wiąże się z mnóstwem czynników do rozważenia. Oprócz sprawdzenia jego specyfikacji i oceny sprzętu i pamięci, musimy również rozważyć, czy potrzebujemy zwykłego laptopa, drogiego modelu do gier, lub zdecydować się na te nowe z ekranami dotykowymi.

Funkcja ekranu dotykowego jest zazwyczaj spotykana w dzisiejszym nowoczesnym zbiorze laptopów konwertowalnych, 2-w-jednym i kilku modelach nie konwertowalnych.

Jak każda inna funkcja laptopa, ekrany dotykowe mają swoje wady i zalety. Aby upewnić się, że potrzebujesz tej funkcji, niech ten artykuł stanie się Twoim przewodnikiem po wszystkich rzeczach związanych z laptopami z ekranami dotykowymi.

Poznaj najważniejsze cechy tego typu laptopa, zanim dokonasz zakupu.

Istnieją dwa popularne ekrany dotykowe stosowane w laptopach; typ rezystancyjny i typ pojemnościowy.

  • Rezystancyjny
    Rezystancyjny ekran dotykowy składa się z dwóch warstw. Aby działać, opiera się na nacisku z dotyku użytkownika. Te warstwy pochodzą z prądów elektrycznych i są trzymane oddzielnie; jedna jest rezystancyjna, a druga przewodząca.

Kiedykolwiek dotykasz ekranu, jego warstwa rezystancyjna jest twarda i styka się z warstwą przewodzącą. Ten punkt kontaktu prowadzi do zmiany w prądzie elektrycznym. Oprogramowanie rozpoznaje tę zmianę i zaczyna wykonywać swoje zadanie polegające na otwieraniu, zamykaniu lub przesuwaniu aplikacji.

Na rezystancyjnych ekranach dotykowych nie można używać kilku palców jednocześnie, ponieważ oprogramowanie może rozróżnić tylko jeden punkt styku.


  • Pojemnościowy
    Pojemnościowe wyświetlacze dotykowe składają się tylko z jednej warstwy. Warstwa ta pełni również funkcję współrzędnych. Aby ekran dotykowy działał, musi stykać się z ludzkim ciałem, które przechowuje ładunek elektryczny. Kiedy dotykamy pojemnościowego wyświetlacza dotykowego, ten punkt styku przesuwa przepływ energii elektrycznej na ekranie.

W przeciwieństwie do rezystancyjnego ekranu dotykowego, pojemnościowy może rozróżniać kilka punktów styku. Dlatego może pomieścić funkcje wielodotykowe i wiele palców. Ten typ ekranu dotykowego umożliwia również powiększanie i pomniejszanie.

Zalety ekranów dotykowych w laptopach

zalety laptopa dotykowego

Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających z zastosowania wyświetlacza dotykowego w laptopach:

Prosta, szybsza nawigacja

Funkcja ekranu dotykowego w laptopach została opracowana przede wszystkim po to, aby nawigacja była bardziej dostępna i wygodna. Użytkownicy mogą wykonywać wiele zadań za pomocą tej funkcji w porównaniu do gładzików i myszy. Uruchamianie aplikacji i przechodzenie między nimi jest również prostsze.

Ponadto, gdy gładzik ulegnie awarii, do wykonania zadań można użyć funkcji ekranu dotykowego. To samo można powiedzieć, gdy klawiatura przestanie działać.

Doskonały do rysowania i robienia notatek

Artyści i graficy stwierdzą, że funkcja ekranu dotykowego w laptopie jest wygodniejsza dla ich działalności. Istnieją konkretne modele laptopów, które są wyposażone w rysik i ekran dotykowy, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo tworzyć szkice dzieł sztuki w locie.

Połączenie rysika i ekranu dotykowego to także wygodny pakiet funkcji dla studentów, ponieważ eliminuje potrzebę noszenia kilku zeszytów na zajęcia.

Wysokiej jakości, wyraziste wyświetlacze

Laptopy z ekranem dotykowym często charakteryzują się doskonałą jasnością i lepszą niż standardowe dokładnością, żywością i odwzorowaniem kolorów. Większość modeli z tą funkcją ma również wyświetlacze o wyższej rozdzielczości.

Wyświetlacze z ekranem dotykowym są błyszczące, więc mogą reagować na dotyk lepiej niż matowe. Ze względu na doskonałą dokładność kolorów i jasność wielu użytkowników, którzy często pracują z kolorem, wybiera modele z ekranem dotykowym.

Wady ekranów dotykowych w laptopach

Funkcja ekranu dotykowego ma też swoje wady, a są one następujące:

Szybko opróżnia baterie

Laptopy z funkcją ekranu dotykowego są zbudowane z innym zestawem zadań przetwarzania dla sprzętu komputerowego ze względu na włączenie panelu dotykowego. Jeśli zamierzasz często korzystać z tej funkcji, musisz mieć w pogotowiu zapasowy akumulator.

Jest droższy.

Funkcja ekranu dotykowego jest jednym z aspektów zawartych w laptopie; dlatego też dodaje również do ceny modelu. Ponadto niektórzy producenci zapewniają wyświetlacze dotykowe o wyższej rozdzielczości, podnosząc tym samym koszty.

Zwiększa to wagę laptopa.

Po raz kolejny włączenie dodatkowej technologii do komputera dodaje objętości i miejsca, dlatego laptop jest cięższy. Choć różnica w wadze podawana jest w gramach, to w laptopach może być zauważalna.

Oglądanie w bezpośrednim świetle jest trudniejsze.

Laptopy z ekranami dotykowymi są idealne do używania w miejscach o słabym oświetleniu, ale korzystanie z nich w bezpośrednim świetle może być kłopotliwe. Modele z ekranem dotykowym często mają błyszczące wykończenie, aby szybciej reagować na dotyk, ale ten rodzaj wykończenia jest również magnesem dla smug, odcisków palców i tym podobnych.

Laptopy z ekranem dotykowym i bez ekranu: Który z nich wypada lepiej?

Osoby korzystające z laptopów z ekranami dotykowymi wspominają, że funkcja ekranu dotykowego sprawia, że są bardziej produktywni, ponieważ pomaga im szybciej wykonywać zadania.

Modele z ekranami dotykowymi są bardzo przydatne do wykonywania określonych zadań, takich jak robienie notatek i praca twórcza, od szkicowania po rysowanie. Nawigacja na ekranie jest szybsza i wygodniejsza przy użyciu jednego lub więcej palców.

Ponadto, modele z ekranem dotykowym są estetyczne i mają doskonałą dokładność kolorów i jasność. Jest to zalecane dla osób, które często pracują z kolorem.

Jednak, jak omówiono wcześniej, modele te mają również swoje wady. Mogą być cięższe od zwykłych laptopów, droższe i szybciej rozładowują baterie. Tak więc, jeśli chodzi o tę funkcję, musisz najpierw określić swoje potrzeby i sprawdzić, gdzie zalety modeli z ekranem dotykowym pasują i uwzględniają te potrzeby.

Jeśli jesteś studentem lub kreatywny, może modele z ekranem dotykowym są bardziej twoja prędkość, ponieważ sprawiają, że notatki i działań artystycznych szybciej.

Jeśli jednak uważasz, że możesz sobie poradzić z funkcjami zwykłego laptopa, to również jest to dobra decyzja. Nie ma nic złego w zakupie standardów.

Każdy z nas ma swoje preferencje, zwłaszcza jeśli chodzi o gadżety. Kilka funkcji w laptopie może być dla Ciebie wygraną, ale dla innych mogą być nie do zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.