Laptop nie chce się włączyć? Sprawdź jak go naprawić!

Komputer lub laptop, który nie chce się włączyć, może być traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza jeśli polegasz na nim jako na podstawowym urządzeniu.

Ważne jest jednak, aby wziąć głęboki oddech i sprawdzić, jakie mogą być potencjalne przyczyny. Jeśli jest to jedna z sześciu poniższych, zawarliśmy informacje o tym, jak miejmy nadzieję, że uda się ją uruchomić ponownie.

Sprawdź zasilanie

Laptop

Są różne rzeczy, które mogą tu pójść nie tak. Być może podłączyłeś zasilacz z innego laptopa. To, że złącze pasuje, nie oznacza, że jest właściwe. Laptopy wymagają określonego napięcia, a nie wszystkie korzystają z tego samego. A nawet jeśli napięcie z zasilacza jest prawidłowe, może on nie dostarczać wystarczającej ilości prądu, aby zasilić laptopa i naładować jego baterię.

Sprawdź, czy zasilacz jest rzeczywiście właściwy dla Twojego laptopa i czy dostarcza odpowiednie napięcie i ampery. Naklejki lub oznaczenia zarówno na zasilaczu, jak i na laptopie powinny to potwierdzać.

Jeśli Twój laptop jest stosunkowo nowoczesny i ładuje się przez USB-C, upewnij się, że podłączasz ładowarkę do właściwego portu USB. Niektóre laptopy są szczególnie wybredne w kwestii posiadania oficjalnej ładowarki, zwłaszcza Huawei MateBooks, więc nie byle jaki zasilacz USB-C to zrobi.

Jeżeli jest to właściwa ładowarka, to następnie sprawdź bezpiecznik we wtyczce. Użyj śrubokręta, aby usunąć bezpiecznik i zamienić go na taki, który jest znany jako dobry. Jeśli masz zapasowy kabel zasilający, który będzie podłączony do zasilacza, jest to znacznie szybszy sposób na sprawdzenie, czy to nie bezpiecznik jest winny.

Sprawdź sam przewód, ponieważ zasilacze mogą mieć ciężkie życie, zwłaszcza jeśli nosisz je wszędzie. Słabe punkty są na końcach, gdzie łączy się z czarną cegłą i na wtyczce, która łączy się z laptopem. Jeśli widzisz kolorowe przewody wewnątrz czarnej zewnętrznej ochrony, może to być czas, aby kupić nowy zasilacz (PSU).

Komputer stacjonarny

Problematyczne mogą być również zasilacze komputerowe. Jest mało prawdopodobne, że będziesz miał zapasowy, który możesz podmienić w celu sprawdzenia, więc najpierw przetestuj bezpiecznik we wtyczce. Istnieje również bezpiecznik wewnątrz samego zasilacza, ale wymaga to wyjęcia go z komputera (co jest bolesne), a następnie zdemontowania metalowej obudowy, aby sprawdzić, czy to jest problem.

Jednym z najczęstszych problemów z zasilaniem komputerów PC jest niespodziewane wyłączenie się komputera, a nie jego całkowity brak uruchomienia.

Jeśli dioda LED świeci się – pokazując, że zasilanie dociera do zasilacza – upewnij się, że przycisk zasilania w obudowie komputera jest prawidłowo podłączony i działa.

Możesz zewrzeć ze sobą odpowiednie piny płyty głównej (sprawdź, które z nich w instrukcji płyty głównej), aby wyeliminować przycisk zasilania z równania. Niektóre płyty główne mają nawet wbudowany przycisk zasilania. Zdejmij więc bok obudowy swojego komputera i poszukaj go.

Sprawdź ekran

Laptop

Jeśli dioda LED zasilania komputera świeci się i można usłyszeć dysk twardy lub wentylator(y) warkot, ale nie ma obrazu na ekranie, a następnie zrobić pokój ciemny i sprawdzić, czy nie ma bardzo słaby obraz na ekranie.

Łatwo jest pomyśleć, że laptop nie uruchamia się, gdy w rzeczywistości podświetlenie ekranu uległo awarii.

Starsze laptopy, w których nie zastosowano podświetlenia LED, mają inwertery, które mogą przestać działać.

Wymiana inwertera jest trudna, a zakup właściwej części zamiennej ma kluczowe znaczenie. Ponieważ inwertery nie są tanie, nie możesz sobie pozwolić na błędy. Jest to praca, którą najlepiej pozostawić profesjonalistom, ale ponieważ Twój laptop jest prawdopodobnie stary, prawdopodobnie nadszedł czas, aby kupić nowy.

Jeśli Twój laptop wydaje się być uruchomiony dobrze, ale nie ma obrazu w ogóle, panel LCD może być uszkodzony. Wymiana ekranu laptopa jest możliwa, ale trudna, a ekrany mogą być również kosztowne.

Zanim jednak dojdziesz do takiego wniosku, odłącz wszystkie zewnętrzne wyświetlacze (w tym projektory i monitory), aby upewnić się, że nie powstrzymują one laptopa przed uruchomieniem systemu Windows.

Ekran logowania systemu Windows może być nawet wyświetlany na drugim ekranie, który jest wyłączony, i można założyć, że laptop – lub system Windows – jest uszkodzony, ale to po prostu, że nie można zobaczyć ekranu logowania.

Komputer stacjonarny

Niewiele można zrobić, aby naprawić uszkodzony monitor PC, ale łatwo – lub łatwiej – można zamienić kabel zasilający i kabel HDMI (lub DisplayPort), a nawet cały monitor, aby sprawdzić, czy to jest powód, dla którego nie widzisz ekranu logowania systemu Windows.

Odłącz i usuń dyski USB lub karty pamięci

laptop nie działa

Zakładając, że wszystko jest w porządku z zasilaczem i ekranem, komputer może się zaciąć przed załadowaniem systemu Windows.

Klasycznym winowajcą jest tutaj dysk USB lub karta pamięci pozostawiona w porcie USB lub czytniku kart. Zazwyczaj zobaczysz komunikat o błędzie, taki jak “Operating system not found”, co może prowadzić do niepotrzebnej paniki.

W większości przypadków oznacza to, że BIOS jest ustawiony tak, aby próbować uruchomić system z wymiennych dysków (w tym kart) przed wewnętrznym dyskiem twardym.

Może to być również płyta pozostawiona w napędzie DVD lub Blu-ray, więc sprawdź je również.

Wypróbuj dysk ratunkowy

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał, możesz spróbować uruchomić komputer z dysku ratunkowego lub napędu USB.

Jeśli masz taki dysk, możesz użyć płyty DVD z systemem Windows, ale w przeciwnym razie możesz pobrać (używając innego komputera – oczywiście) obraz dysku ratunkowego i albo nagrać go na płytę CD lub DVD, albo rozpakować na dysk flash USB. Następnie można uruchomić komputer z tego obrazu i spróbować rozwiązać problem z systemem Windows.

Jeśli przyczyną problemu jest wirus, należy użyć dysku ratunkowego od dostawcy usług antywirusowych, ponieważ zawiera on narzędzia skanujące, które mogą znaleźć i usunąć złośliwe oprogramowanie.

Uruchomić tryb bezpieczny

Nawet jeśli nie możesz uruchomić systemu Windows, możesz być w stanie dostać się do trybu bezpiecznego. Naciśnij F8 podczas uruchamiania laptopa, a pojawi się menu oferujące uruchomienie trybu bezpiecznego. Oto jak wejść do trybu bezpiecznego. To nie będzie działać w systemie Windows 10 chociaż, jak trzeba być w systemie Windows przed można dostać się do trybu bezpiecznego. W takim przypadku trzeba będzie uruchomić komputer z dysku ratunkowego lub napędu, jak opisano powyżej.

Jeśli możesz wejść do trybu bezpiecznego, możesz być w stanie cofnąć wszelkie zmiany, które spowodowały, że laptop lub komputer przestał się uruchamiać. Możesz spróbować odinstalować wszelkie nowe programy, które zostały ostatnio zainstalowane, odinstalować sterownik, który został niedawno zaktualizowany lub utworzyć nowe konto użytkownika, jeśli jest ono uszkodzone.

Oto bardziej szczegółowy przewodnik, jak naprawić uszkodzony profil użytkownika.

Jeśli widzisz opcję naprawy komputera, spróbuj tego.

Sprawdź, czy nie ma wadliwego lub niekompatybilnego sprzętu

Jeśli właśnie zainstalowałeś nową pamięć lub inny element sprzętu, może on uniemożliwiać uruchomienie komputera. Usuń ją (w razie potrzeby zainstaluj ponownie starą pamięć) i spróbuj ponownie.

Jeśli Twoja płyta główna posiada diodę LED pokazującą kody POST, poszukaj w instrukcji obsługi lub w Internecie, co oznacza wyświetlany kod.

Często zdarza się, że uruchomienie nowo zbudowanego komputera jest trudne. Najlepszą wskazówką jest odłączenie wszystkiego poza minimum potrzebnym do uruchomienia systemu BIOS. Wszystko czego potrzebujesz to:

 • Płyta główna
 • Procesor (z założonym radiatorem)
 • Karta graficzna (jeśli na płycie głównej znajduje się wyjście graficzne, usuń wszystkie podłączane karty graficzne)
 • Jeden dysk pamięci (usuń wszystkie inne, a pojedynczy dysk pozostaw w slocie 0 lub w tym, który jest zalecany przez instrukcję)
 • Zasilacz
 • Monitor

Wszystkie inne urządzenia są zbędne: nie potrzebujesz dysku twardego ani żadnych innych komponentów, aby uruchomić komputer.

Najczęstsze powody, dla których nowo zbudowany komputer nie chce się uruchomić to:

 • Nieprawidłowo podłączone przewody zasilające do płyty głównej. Jeśli Twoja płyta ma dodatkowe gniazdo 12v w pobliżu procesora, upewnij się, że odpowiedni przewód z zasilacza jest podłączony oprócz dużego 24-pinowego złącza ATX.
 • Komponenty nie są prawidłowo zainstalowane lub osadzone. Wyjmij pamięć, kartę graficzną i procesor, a następnie zainstaluj je ponownie, sprawdzając czy nie ma wygiętych pinów na procesorze i gnieździe procesora.
 • Przewody przycisku zasilania podłączone do niewłaściwych pinów na płycie głównej.
 • Kable zasilające nie są podłączone do karty graficznej. Upewnij się, że przewody zasilające PCI-E są prawidłowo podłączone, jeśli wymaga tego Twój układ GPU.
 • Dysk twardy podłączony do niewłaściwego portu SATA. Upewnij się, że główny dysk jest podłączony do portu SATA obsługiwanego przez chipset płyty głównej, a nie przez osobny kontroler.
 • Czasami powodem, dla którego komputer nie chce się uruchomić, jest awaria jakiegoś komponentu i nie ma prostej metody naprawy. Częstym problemem są dyski twarde. Jeśli słyszysz regularne klikanie lub dysk obraca się i wyłącza w kółko, są to oznaki, że jest uszkodzony.

Czasami ludzie odkryli, że wyjęcie dysku i włożenie go do zamrażarki na kilka godzin (w torbie do zamrażania) załatwia sprawę.

Jest to jednak zazwyczaj rozwiązanie tymczasowe i należy mieć pod ręką drugi dysk, aby szybko utworzyć kopię zapasową lub skopiować wszelkie pliki z dysku, które są potrzebne.

Jeśli nie możesz ponownie uruchomić dysku, czas zacząć od nowa z nowym dyskiem twardym. W rzeczywistości lepiej kupić dysk SSD. Miejmy nadzieję, że masz niedawno zrobioną kopię zapasową wszystkich ważnych plików!

Aby skonfigurować komputer, aby wyłączał się automatycznie, oto jak zaplanować wyłączenie systemu Windows 10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.