Monitory UHD czy Full HD?

Ekrany generujące obraz w rozdzielczości 4K stają się coraz popularniejsze, ale to Full HD nadal są standardem. Do niedawna nie było wielu możliwości, by zobaczyć i docenić jakość 4K – obecnie można w pełni podziwiać tę rozdzielczość w grach, jak i filmach. Rośnie popyt na monitory UHD, mimo że do wielu zastosowań nadal rozsądną opcją będzie Full HD. W jaki sprzęt warto zainwestować? Zależy od jego przeznaczenia i Twojego budżetu.

Monitory 4K czy Full HD?

Technologia Ultra HD to świetny wybór dla profesjonalnych graczy, oddających się rozrywce przez kilka godzin dziennie i posiadających bardzo dobry sprzęt (jak wydajny procesor czy znakomita karta graficzna). Jego walory docenią też osoby urządzające seanse filmowe w kinie domowym, jeśli nie korzystają z telewizora. Dla nich monitor 4K o rozdzielczości 27” lub 32” będzie najlepszym wyborem i inwestycją na długie lata.

Co wziąć pod uwagę, wybierając monitor 4K albo Full HD?

Przeznaczenie monitora. Wybór monitora Full HD czy 4K to kwestia potrzeb, oczekiwań, możliwości finansowych, jak i preferencji. Do zwykłych zastosowań w domu – jak przeglądanie Internetu – czy też do pracy biurowej, ekran Full HD będzie w większości przypadków wystarczający. Jeśli jednak wykorzystujemy go do grania i oglądania filmów czy seriali, doskonałym wyborem będą monitory komputerowe 4K.

Jeśli nie gramy w gry komputerowe na najwyższych ustawieniach, do codziennego użytkowania i okazjonalnego grania wystarczy ekran Full HD – pozwala na oszczędność i będzie rozsądnym wyborem.

Monitor 4K będzie też dobrą opcją w pracy programisty, grafika, analityka danych, fotografa, montażysty plików wideo. Docenią oni m.in. dużą powierzchnią roboczą takiego modelu, realistyczny i płynny obraz oraz szczegółowość. Dla przedstawicieli takich zawodów monitory 4K będą najlepszą opcją.

Wielkość. Modne są duże wyświetlacze – do niedawna 15” do komputera domowego lub biurowego było wystarczające, a do gier 24” lub 25” było standardem. Obecnie coraz popularniejsze są monitory UHD 27” oraz 32” – im większy ekran, tym lepiej można zauważyć różnicę w rozdzielczości i docenić jej zalety. UHD oznacza obraz aż 4 razy dokładniejszy, dlatego warto wykorzystać jego możliwości w pełni.

Rodzaj matrycy. Zakup monitora to ważna decyzja – ważna jest rozdzielczość, wielkość, częstotliwość odświeżania obrazu, czas reakcji matrycy, ale także rodzaj matrycy. Do wyboru są matryce IPS, TN oraz VA. Podobnie jak w przypadku rozdzielczości nie można jednoznacznie stwierdzić, która z nich będzie obiektywnie najlepsza – wybór zależy od kilku czynników, które trzeba uwzględnić czy ma to być monitor dla graczy, do pracy czy do standardowego użytku.

W przypadku IPS ciekłe kryształy poruszają się w kierunku równoległym do powierzchni ekranu – efektem jest wyższa jakość obrazu w porównaniu do starszych typów matryc, bardzo dobre kąty widzenia i odwzorowanie kolorów. TN to najtańsza technologia – matryce te mają krótki czas reakcji, ale słabe odwzorowanie palety barw. VA zapewnia wysoki kontrast, szerokie kąty widzenia i dobre odwzorowanie czerni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.