NFT – co to jest?

Niegrywalny token (NFT) jest unikalnym identyfikatorem, który może kryptograficznie przypisać i udowodnić własność dóbr cyfrowych.

Ponieważ NFT dla cyfrowych dzieł sztuki sprzedały się za miliony – czasami dziesiątki milionów – dolarów, stwierdzenie, że są one popularne, może być zaniżone. Od czerwca 2021 r. do czerwca 2022 r. sprzedaż NFT trafiła na 29 miliardów dolarów.

Jednak gdy zrozumiesz, jak działają NFT, zobaczysz, że istnieją dodatkowe przypadki użycia tej technologii.

Co oznacza NFT?

Aby naprawdę zrozumieć NFT, warto zapoznać się z ekonomiczną koncepcją zamienności.

Przedmioty zamienne mogą być łatwo wymieniane między sobą, ponieważ ich wartość nie jest związana z ich unikalnością. Na przykład, możesz wymienić banknot jednodolarowy na inny banknot jednodolarowy i nadal będziesz miał 1 dolara, nawet jeśli nowy banknot ma inny numer seryjny.
Przedmioty niezamienne nie są wymienne. W przypadku NFT, każdy token ma unikalne właściwości i nie jest wart tyle samo, co inne podobne tokeny.
Dlaczego więc ludzie wydają tak dużo pieniędzy na NFT? “Tworząc NFT, twórcy są w stanie zweryfikować rzadkość i autentyczność do niemal wszystkiego, co cyfrowe” – mówi Solo Ceesay, współzałożyciel i COO firmy Calaxy. “Aby porównać to do tradycyjnego kolekcjonowania sztuki, w obiegu jest nieskończenie wiele kopii Mona Lisy, ale istnieje tylko jeden oryginał. Technologia NFT pomaga przypisać własność oryginalnego dzieła.”

Sprzedaż NFT

Stała się lukratywnym biznesem w świecie sztuki. Oto kilka przykładów, o których mogłeś słyszeć:

  • Cyfrowy artysta Beeple sprzedał “Everydays – the First 5000 Days” za 69,3 mln dolarów poprzez aukcję Christie’s.
  • 20-sekundowy klip wideo LeBrona Jamesa “Cosmic Dunk #29” został sprzedany za 208 000 dolarów.
  • CryptoPunk NFT sprzedany za 1,8 miliona dolarów podczas pierwszej kuratorskiej sprzedaży NFT w Sotheby’s.
  • CEO Twittera Jack Dorsey wystawia na aukcję NFT swojego pierwszego tweeta, który sprzedaje się za 2,9 miliona dolarów.

Inne osoby mogą być w stanie wykonać kopie obrazu, wideo lub elementu cyfrowego, który posiadasz kupując NFT. Ale, podobnie jak w przypadku zakupu unikalnego dzieła sztuki lub druku z limitowanej serii, oryginał może być bardziej wartościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.