Screen na MacOS

Dla wielu nowych użytkowników Apple, zwłaszcza tych, którzy migrują z Windows i są przyzwyczajeni do przycisku Prt Scrn (Print Screen), odpowiedź na pytanie, jak zrobić zrzut ekranu na Macu, nie jest od razu oczywista.

Chociaż do wykonania zrzutu ekranu na komputerze Mac wystarczy naciśnięcie kilku klawiszy, faktem jest, że przechwytywanie ekranu na Macu nie jest intuicyjne. Na przykład, oprócz różnych poleceń klawiszowych dla zrzutów ekranowych okien i mniejszych zaznaczeń, nagrywanie wideo z ekranu przez długi czas było możliwe tylko za pośrednictwem QuickTime Player.

Mimo że macOS Mojave wiele w tej kwestii zmienił, to jak zrobić zrzut ekranu na Macu nadal jest często wyszukiwanym hasłem, ponieważ nie każdy korzysta z najnowszej wersji macOS. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat robienia zrzutów ekranu na Macu (i przechwytywania wideo), a także kilka przydatnych narzędzi, które ułatwią Ci życie z ekranem Apple.

Podstawy Zrzutu Ekranu na Macu

W produktach Apple nie ma dedykowanego przycisku do drukowania ekranu, ale jest dedykowane menu. Niektórzy twierdzą nawet, że jest ono znacznie lepsze! Wraz z wydaniem macOS Mojave, Apple naprawdę zrewolucjonizował swoje narzędzie do robienia zrzutów ekranu na Macu, dodając jedno polecenie, które otwiera menu przechwytywania ekranu. Gdy opanujesz to polecenie, robienie zrzutów ekranu będzie łatwe i intuicyjne.

Mimo to, natywne narzędzie do robienia zrzutów ekranu Apple daje tylko pięć opcji, jak przechwycić ekran Maca. I jak czytać dalej, odkryjesz, że istnieje wiele więcej dostępnych z aplikacji firm trzecich. Zobaczmy więc, co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Jak zrobić zrzut ekranu na Macu

W macOS Mojave i latere możesz albo otworzyć menu zrzutu ekranu, a następnie wybrać sposób przechwytywania ekranu, albo użyć dedykowanych skrótów klawiaturowych dla każdej czynności, takiej jak przechwytywanie okna lub wybranego obszaru. Wersje macOS wydane przed Mojave nie mają menu przechwytywania ekranu, ale mają polecenia przechwytywania części ekranu lub całego ekranu.

Przechwytywanie ekranu za pomocą menu zrzutu ekranu

MacOS screen

Jeśli jesteś użytkownikiem Mojave, Catalina, Big Sur lub Monterey, możesz użyć ⌘ + Shift + 5, aby wywołać menu przechwytywania ekranu, które pozwoli ci na:

  • Capture Entire Screen (Przechwyć cały ekran)
  • Przechwyć wybrane okno(a)
  • Przechwyć wybraną część
  • Nagraj cały ekran
  • Nagraj wybraną część.

Po prawej stronie tego menu znajduje się przycisk Opcje, który pozwala (między innymi) wybrać miejsce, w którym zapisywane są zrzuty ekranu i wideo z MacBooka. Innymi słowy, każdy, kto szuka prostej odpowiedzi na pytanie: “Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac?”, może zrobić o wiele więcej niż zaktualizować system do wersji Mojave, aby usprawnić ten proces.

Drukowanie ekranu wybranego obszaru

Możemy się założyć, że w 80% przypadków robisz zrzut ekranu z konkretnego obszaru na ekranie. Zrzut obrazu, żart z czatu w pracy, czy pokazanie czegoś na ekranie – jest mnóstwo przypadków użycia, które uzasadniają, dlaczego tak często drukujesz ekran wybranego obszaru. I oczywista rzecz: jeśli zdecydujesz się na przechwycenie wybranego obszaru, możesz równie dobrze użyć tej metody do przechwycenia całego ekranu – po prostu zaznacz wszystko. Dlatego bez względu na to, jakie metody wykonywania zrzutów ekranu preferujesz, zapamiętaj to polecenie: ⌘ + Shift + 4. Pozwoli Ci ono szybko wydrukować zaznaczony obszar ekranu.

Jak robić zrzuty ekranu za pomocą paska dotykowego

Jeśli nadal uważasz, że nie możesz żyć bez przycisku print screen w stylu Windows… Czy Twój Mac ma Touch Bar? Jeśli tak, możesz utworzyć specjalny przycisk do robienia zrzutów ekranu! Oto, jak to działa:

  • Wejdź do Preferencji systemowych > Klawiatura
  • Kliknij “Dostosuj pasek sterowania”.
  • Wybierz lokalizację swojego przycisku zrzutu ekranu na pasku dotykowym, przeciągnij go tam i zapisz zmiany.

Teraz możesz wykonywać zrzuty ekranu na komputerze Mac, używając tylko paska dotykowego. Kliknij przycisk zrzutu ekranu – spowoduje to wyświetlenie menu przechwytywania ekranu. Kliknij “Zapisz w”, jeśli chcesz zmienić miejsce, w którym zapisywane są zrzuty ekranu. Wybierz, co chcesz przechwycić: cały ekran, wybrany obszar lub okno. Następnie po prostu przesuń kursor, aby zrobić zrzut ekranu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.