Wirtualny serwer prywatny — VPS

Skrót VPS oznacza Virtual Private Server. Jest to forma hostingu oferowana przez firmy hostingowe, które zapewniają wirtualne środowisko serwera do hostowania strony internetowej.

Hosting VPS

Serwer to komputer, który służy do przechowywania plików i danych strony. Po wpisaniu nazwy domeny w przeglądarce przeglądarka komunikuje się z serwerem i wyświetla wszystkie zapisane pliki witryny.

Istnieje wiele różnych form hostingu, między innymi hosting dedykowany, hosting współdzielony, hosting zarządzany, hosting VPS WordPress, (nie znasz WordPressa? zapisz się na kurs WordPress), hosting w chmurze i wiele innych.

Hosting VPS wykorzystuje technologię wirtualizacji do podziału pojedynczego serwera fizycznego na kilka różnych serwerów wirtualnych. Daje to lepszy dostęp do zasobów serwera i umożliwia rozbudowę serwera wirtualnego.

Jak działa hosting VPS?

Hosting VPS działa podobnie do oprogramowania takiego jak VMware. Ten typ oprogramowania umożliwia uruchamianie wielu wirtualnych systemów operacyjnych na jednym urządzeniu. Przykładowo, jeśli używa się MacBooka z systemem macOS, można szybko przełączyć się na system Windows 10 bez ponownego uruchamiania komputera.
Serwer VPS wykorzystuje podobną technologię do uruchamiania środowiska serwera wirtualnego.

Zwykle serwer VPS korzysta również z kilku różnych serwerów dedykowanych. W ten sposób przejście w tryb offline lub poddanie się regularnej konserwacji nie wpływa na wydajność strony internetowej.

Każdy serwer VPS jest całkowicie odizolowany od dowolnego innego serwera wirtualnego korzystającego z tego samego serwera fizycznego.

Korzyści z hostingu wirtualnych serwerów prywatnych

Hosting VPS to doskonały wybór dla użytkowników, którzy potrzebują więcej niż jednego serwera współdzielonego, ale nie są jeszcze gotowi na serwer dedykowany.

Zalety korzystania z hostingu VPS

Przede wszystkim jest niedrogi. Dzięki hostingowi VPS zasadniczo ma się dostęp do serwera dedykowanego bez kosztów fizycznego serwera dedykowanego.
Płaci się funkcje, które są niezbędne do utrzymana działania strony internetowej.
Ponadto serwer można łatwo skalować. Dzięki hostingowi VPS można stopniowo zwiększać liczbę zasobów serwerowych, do których ma się dostęp i nie trzeba płacić za zasoby serwerowe, których są zbędne.
Porównanie VPS z hostingiem współdzielonym zapewnia wyższy poziom dostępu do serwera, dostęp do roota i możliwość uruchamiania niektórych skryptów serwera.
Dzięki hostingowi VPS zazwyczaj ma się dostęp do ulepszonego wsparcia technicznego.

Wady hostingu VPS

Kiedy przychodzi czas na migrację hostingu współdzielonego do VPS, zapewnia to więcej miejsca i elastyczność w zarządzaniu stroną internetową. Mimo to istnieją pewne wady, o których należy pamiętać. Jakie są wady hostingu VPS? Nie jest tak drogi, jak hosting dedykowany, ale wyższa jest opłata miesięczna.
Można napotkać problemy z alokacją zasobów. Dzieje się tak, gdy inna witryna, na której działa VPS, zużywa zbyt dużo zasobów serwera fizycznego i spowalnia działanie witryny. Jednak zwykle dzieje się tak tylko wtedy, gdy używa się hosta VPS niskiej jakości. Więcej o tym, dlaczego warto bądź nie warto inwestować w VPS oraz jakie znaczenie ma DNS danej strony można dowiedzieć się ze strony KEI. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.